7 ayda başarı

Giriş Tarihi: 13.9.2014
Hükümet , ekonomide yılın ilk 7 ayında 7 önemli başarıya imza attı. Türkiye ekonomisi yüzde 3.3 büyüdü, ihracat bu dönemde 93 milyar dolarla en yüksek değere ulaştı. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye ekonomisinin fotoğrafını çekerek yılın ilk 7 ayındaki tabloyu şöyle özetledi:

1- BÜYÜMEYE DEVAM: Yılın ilk çeyreğinde geçen yıla göre yüzde 2.1 büyüme ile ilk yarıda yüzde 3.3'lük büyüme kaydedildi. Kalan 6 ayda beklentilerin üzerinde bir performans gösterilecek. Reel ekonominin gücü artarken, Türkiye ekonomisi de güçleniyor.
2- İHRACATTA EN YÜKSEK SEVİYE: TÜİK'in 7 aylık verilerine göre ihracat yüzde 6.1 artışla 93.5 milyar dolara çıktı. İlk çeyrekte yüzde 4.7'lik büyümenin net ihracata katkısı yüzde 2.6 oldu. İkinci çeyrekte yüzde 2.1'lik büyümenin de yüzde 2.9 puanı ihracattan geldi. Irak'a ihracat toparlanmaya başladı. İlk 7 ayda AB'ye ihracat ise yüzde 13.3 arttı.
3- 1.6 MİLYON KİŞİYE İSTİHDAM: Bir yılda işgücü hacmi 1 milyon 639 bin artışla 29.1 milyona ulaştı. Büyüme istihdam yaratarak devam ederken, işgücüne katılım oranı yüzde 51.2 ile en yüksek düzeye ulaştı.
4- YABANCI SERMAYE GÜVENİ: Doğrudan yabancı yatırımlarda yüzde 9'luk artış görüldü. Türkiye'ye en yüksek doğrudan yabancı sermaye girişi yüzde 79'luk payla Avrupa ülkelerinden gerçekleşti. Bunun 2.5 milyar dolarını gayrimenkul satışları oluşturdu.
5- CARİ AÇIK İYİLEŞİYOR: Cari açık azalma eğilimine girdi. Bu iyileşme ödemeler dengesini de olumlu etkiledi. Temmuz itibarıyla 48.5 milyar dolar seviyesine geriledi. Enerji dışı cari denge 1.4 milyar dolar, enerji ve altın dışı cari denge 4 milyar dolar fazla verdi. 7 ayda cari açık 26.8 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti.
6- TEŞVİKLER MEYVE VERDİ: Yılın ilk 7 ayında yatırım teşvik sistemi kapsamında gerçekleşen yatırımlar olumlu seyir izledi. Geçen yıl 7 aylık dönemde 2 bin 415 adet teşvik belgesi düzenledi. Bu kapsamda 36.3 milyar lira sabit yatırım gerçekleşmesi, 81 bin kişilik ek istihdam yaratılması öngörülüyor.
7- ÜRETİM VE TİCARİ İLİŞKİLER: İmalat sanayisinin GSYH içindeki payı yüzde 16.3 seviyesine ulaştı. İstihdam yaratan, Ar-Ge'ye dayalı, istikrarlı büyüme yolu inşa ediliyor. Rusya başta olmak üzere Asya Gümrük Birliği üyesi ülkelerde ticari ilişkiler de gelişiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
7 ayda başarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN