Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şeker hastalığına SağlıkMetre freni

Turkcell'in İstanbul Üniversitesi'yle gerçekleştirdiği SağlıkMetre'si şeker hastalığına ilaç oldu. 100 diyabet hastası üzerinde denenen sistemle kontrolde % 41 başarı sağlandı

Giriş Tarihi: 24.9.2014
Turkcell'in 2012'de geliştirdiği ve İstanbul Üniversitesi işbirliği ile denemelerine başlanan mobil sağlık inovasyonu 'SağlıkMetre'' nin araştırma sonuçları açıklandı. Sistem, 100 diyabet hastası üzerinde test edildi. Diyabet kontrolünde yüzde 41'e varan başarı sağlandı.

TEDAVİYE UYUM % 25 ARTTI

Halen devam eden projenin çalışma grubunda yer alan hastalarda, tedaviye uyum, yüzde 25 oranında arttı. Hastaların açlık kan şekeri ortalaması yüzde 16 oranında düşerken, HbA1c adı verilen son üç aylık kan şekeri kontrol parametresi de başlangıç değerine göre yüzde 9 oranında azaldı. SağlıkMetre kullanılan grupta, diyabeti kontrol altında olan hastaların oranı ilk 3 ayda yüzde 41 olurken, SağlıkMetre kullanmayan grupta bu oran yüzde 38 oldu. İkinci üç ayda ise SağlıkMetre kullanılan hastalarda kontrol altına alma oranı yüzde 37'ye ulaşırken, kullanılmayan grupta kontrol altına alınma oranı yüzde 26 olarak gerçekleşti. Böylece, Turkcell SağlıkMetre ile takip edilen hastalardaki diyabet kontrol başarısı yüzde 41'e ulaştı. SağlıkMetre cihazı, kronik hastaların 7/24 doktor kontrolü altında tutulmasını sağlıyor. Diyabet dışında aritmi, tansiyon, astım ve KOAH için de kullanılabiliyor. Bireysel kullanıma da açılan SağlıkMetre'ye, 24 saat medikal destek merkezi hizmeti dahil ayda 49 lira ödeyerek sahip olunabilecek.

TÜRKİYE'DE 8 MİLYON HASTA VAR

Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Recep Güloğlu, Türkiye'de hasta sayısı 8 milyona ulaşan diyabetin yıllık maliyetinin 13 milyar lirayı bulduğunu söyledi. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv de "SağlıkMetre Turkcell için ilk basamaktı. Bundan sonra da Turkcell'in teknolojisi gerek sağlık gerekse sağlıklı yaşam alanlarında insanımıza fayda sağlamak için çalışmaya devam edecek" diye konuştu. SağlıkMetre projesinin koordinatörü Prof. Dr. İlhan Satman da araştırma kapsamında 1 yıl süreyle toplam 200 diyabet hastasını takip ettiklerini, bunlardan 100'ünün takibini Turkcell Sağlık- Metre ile yaptıklarını kaydetti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeker hastalığına SağlıkMetre freni
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN