Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)

 • 1
 • 10
Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)

Kıbrıs'ta çözümün maliyeti ortaya çıktı. Dünya Bankası tarafından yürütülen çalışmada tazminatlar için '23 milyar Euro'ya ihtiyaç olduğu belirlendi. Kaynak sorunu gündemde.

Kıbrıs'ta temaslar yapan Dünya Bankası heyeti hazırladığı raporda, çözüm için gerekli tazminatın 23 milyar euro olduğunu belirledi. Toprak ayarlaması sonrasında ise bu rakamın aşağıya çekilebileceği kaydedildi.

KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı ile Rum Lider Nikos Anastasiadis'in çağrısı üzerine Ada'ya giden Dünya Bankası heyeti kapsamlı bir ekonomik rapor hazırladı.

Milliyet'in haberine göre raporda çözümün artıları ve eksileri bir bir belirlendi. Liderlere yapılan sunumlarda, "Çözüm sürecinde tazminatlar için 23 milyar euro'ya ihtiyaç olduğuna" vurgu yapıldı. Çözümden sonra Türk tarafının "ekonomik zorluklar yaşayacağına" dikkat çekilen raporda, "Bunlar daha sonra aşılacak ve daha iyi bir noktaya gelinecek" denildi. Rapor ABD Dışişleri Bakanlığı'nın Müsteşar Yardımcısı Victoria Nuland'ın Ada ziyaretinde de gündeme geldi.

ABD'DEN SONDAJ TEHDİDİ

Öte yandan Nuland, "Rakam ne olursa olsun finansmanın büyük kısmı AB tarafından ödenecek" güvencesi verdi. Kıbrıslı liderlerin de, "tazminatların bulunamaması durumunda çözümün zor olacağı" mesajı verdiği kaydedildi.

Kıbrıs'ta müzakerelerin sekteye uğramaması gerektiğini düşünenABD, Rumların Akdeniz'de yeni sondaj çalışması yapmasına da izin vermedi.
Washington yönetimi, Rum Yönetimi'ne, "2016 yılının sonuna kadar yeni sondaj yapmayın" uyarısı yaptı. ABD, Rumların, "şirketler sondaj yapmak isterse" yönünde bir düşünce ortaya koymasına ise, "O şirketlere de müdahale ederiz, durdururuz" tehdidini savurdu. ABD ayrıca, Akıncı ve Anastasiadis'e Hidrokarbon konusunda 'Ulusal Egemen Fon' oluşturulmasını önerdi. Buna göre fonda biriken para, "tazminat için alınacak finansman ve borçlar için teminat" olacak.

'TÜRKİYE BORÇ SİLSİN' BASKISI

Kıbrıs Rum tarafında son zamanlarda, "Türkiye, Kıbrıslı Türklerin borçlarını silmezse çözüm olmaz" yönündeki açıklamaların arkasında da ABD'nin olduğu ortaya çıktı. ABD'li diplomat Victoria Nuland'ın, Rum Yönetimi Lideri Nikos Anastasiadis'e, "Türkiye'nin, Türklerin borçlarını silmesini beklediğini" söylediği öğrenildi. Nuland, Rum liderle görüşmesinde, "Türkiye'nin çözümden sonra Kıbrıslı Türklerin geçmişten gelen borçlarını silmesini ve çözüme maddi destek sağlamasını bekliyorum" dedi. Görüştüğü Nuland'a, "Türkiye adına konuşamayacağı" mesajı veren Akıncı da, "Beklentilerinin, Türkiye tarafından borçların silinmesi yönünde olduğunu" anlattı.

 • 2
 • 10
Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı BinaliYıldırım'ın AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan adayı gösterilmesiyle ilgili bir açıklama yaptı. Çağlar, "Sayın bakanın adaylığının ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum, başarılar temenni ediyorum" dedi.

"YILDIRIM, KALKINMA HAMLESİNİN VİZYONER BİR SİYASETÇİSİ"

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı İbrahim Çağlar, AK Parti'nin 22 Mayıs'ta yapılacak 2. Olağanüstü Büyük Kongresinde genel başkanlığa aday gösterilecek Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın sivil havacılık, iletişim ve büyük altyapı projeleri başta olmak üzere Türkiye'nin son 15 yıldır yaşadığı kalkınma hamlesinin temelinde harcı bulunan vizyoner bir siyasetçi olduğunu bildirdi.

"SON 15 YILDIR..."

İTO Başkanı Çağlar, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme BakanıBinali Yıldırım'ın AK Parti Genel Başkanlığı adaylığını büyük bir memnuniyetle öğrendiğini dile getirdi.

Binali Yıldırım'ın sivil havacılık, iletişim ve büyük altyapı projeleri başta olmak üzere Türkiye'nin son 15 yıldır yaşadığı kalkınma hamlesinin temelinde harcı bulunan vizyoner bir siyasetçi olduğunu aktaran Çağlar, "Sayın bakanın adaylığının ülkemize hayırlar getirmesini diliyorum, başarılar temenni ediyorum." ifadelerini kullandı.

 • 3
 • 10
Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)

Türkiye otomobil ve hafif ticari araç pazarı, yılın ilk 4 ayında yüzde 4,33 küçülürken, satışlarını artırmaya çalışan firmalar, faizleri sıfırlayıp, fiyatları indirdi. Avantajlı ve alternatif ödeme seçenekleri sunan mayıs kampanyalarında, 2 yılı aşan "sıfır faiz"li kredilerle 10 bin liraya yaklaşan fiyat indirimleri öne çıktı.

AA muhabirinin, Türk otomotiv pazarında faaliyet gösteren bazı yerli ve yabancı firmaların kampanyalarından derlediği bilgilere göre, ocak-nisan dönemindeki daralmanın ardından, mayıs ayı kampanyalarında firmaların kıyasıya rekabeti dikkati çekti.

Citroen'den "9 bin 460 liraya varan indirim"
Ticari araç segmentindeki Berlingo'yu, mayıs ayında 9 bin 460 liraya varan indirim ve 25 bin lira için 20 ay vadeli sıfır faizli kredi avantajıyla satışa sunan Citroen, Nemo modelinin hem Panelvan hem de Combi versiyonlarında 6 bin 500 liraya varan indirim ve 20 bin lira için 15 ay vadede sıfır faiz uyguluyor.

Fiat'tan "25 aya varan sıfır faiz ve indirim"
Egea'yı mayıs ayında 30 bin lira için 15 ay vadede veya 24 bin lira için 20 ay vadede sıfır faiz avantajıyla satışa sunan Fiat, daha uzun vade isteyen ve daha az peşinat ödemeyi tercih edenleri ise yüzde 1,09 sabit faizli kredi fırsatından yararlandırıyor.

Ford'dan "24 aya varan sıfır faiz"
Yeni Ford Mondeo'yu (Titanium hariç) 40 bin lira, 20 ay vade ve yüzde 0,66 faizle müşterilerinin beğenisine sunan firma, diğer binek araçlarını (Tourneo Courier Journey dahil), 20 bin lira, 20 ay vade ve yüzde 1,09 faizli kredilerle satıyor. Firma ayrıca, mayıs ayında Courier Journey hariç tüm Ford binek araçlarda "Her Şey Dahil Finans Paketi" ile FKasko alımlarında artı 1 yıl "Ford Güvence" hediye ediyor.

Peugeot'dan "530 liradan başlayan taksit"
Hafif ticari araç ürün gamındaki modellerine sıfır faizle sahip olma fırsatı sağlayan Peugeot, Bipper Tepee'de 15 ay vadeyle 15 bin lira krediyi ve Partner Tepee'de 25 ay vadeyle 20 bin lira krediyi sıfır faizle kullandırıyor.

Renault'dan "3 bin liraya varan takas indirimi"
Renault, mayıs ayında tüm model yıllarındaki Clio HB, Clio Sport Tourer, Captur ve Kadjar ile ticari araç segmentindeki Kangoo Multix ve Kangoo Express modellerinin satışında, maksimum 24 bin lira için 12 ay vadede sıfır faiz fırsatı sunuyor. 24 bin lira için 24 ay vadeli Maxxi Korumalı (Kredi Koruma Sigortası) satışta yüzde 0,99 faiz uygulanırken, belirtilen tutar ve vade seçeneğinden daha fazlasını talep eden müşterilere ise maksimum 48 bin lira için 48 aya kadar Maxxi Koruma ile yüzde 1,14, Maxxi Koruma'sız yüzde 1,19 faiz oranları sağlanıyor.

Toyota'da indirimler 6 bin lirayı buluyor
Toyota, Yaris Hybrid'de 6 bin lira indirim veya sıfır faiz, Corolla ve Yeni Hilux'ta 3 bin lira indirim veya sıfır faiz, Yaris'te bin 500 lira indirim fırsatı sunuyor.

Volkswagen'den yüzde 6'ya varan indirim
Firma, "Dost Drive" kampanyası çerçevesinde, 2015 model Passat ve Passat Variant modellerinde yüzde 4, 2015 model diğer tüm Volkswagen modellerinde yüzde 6, 2016 model Volkswagen CC modelleri için yüzde 6, Yeni Tiguan, Passat, Passat Variant ve Volkswagen CC modelleri hariç tüm 2016 model Volkswagen modellerinde yüzde 3 indirim fırsatı sunuyor.

 • 4
 • 10
Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)

Çalışanların 'Acaba kıdem tazminatımı alabilecek miyim?' endişesi tarih oluyor. Takvim'in haberine göre her çalışanın kıdem tazminatı almasını sağlayacak çalışma tamamlandı. Çalışanlara tazminat güvencesi getiren çalışma, yeni hükümet tarafından kamuoyuyla paylaşılacak, işveren ve işçi kesimleriyle birlikte uzlaşma içerisinde hayata geçirilecek.

İşte yeni sistemin satır başları:

HAKLAR KORUNDU

* Kıdem Tazminatı Fonu sistemi kurulacak.
* Her çalışanın bireysel bir kıdem tazminatı hesabı olacak.
* İşveren bireysel kıdem tazminatı hesabına her ay prim yatıracak.
* Çalışan her ay sonunda hesabın hangi noktada olduğunu ve nemasını takip edebilecek.
* Kıdem tazminatında mevcut haklar güvence altında olacak.
* Yeni sisteme girmek isteyen işçi fona geçecek, tercih hakkı bulunacak.
* Mevcut durumda, işçinin çalıştığı her geçen yıl için 30 günlük brüt ücret karşılığında kıdem tazminatı hesaplanıyor. Bu sistem devam edecek. * Kıdem tazminatı hesaplaması yeni sistemde de 30 gün üzerinden yapılacak.
* Tazminat düzenlemesi 12 milyon 663 bin işçiyi yakından ilgilendiriyor. Mevcut durumda her 100 kişiden 86'sı kıdem tazminatını alamıyor. Kurulacak
* Kıdem Tazminatı Fonu bu güvenceyi gerçekleştirecek.
* Yeni sistemin işten çıkarılan gibi istifa edenin de kıdem tazminatı alabilmesinin yolunu açması bekleniyor.
* Herkesin görebileceği bir kıdem hesabı olacak. Ne kadarının devlet tahvili, sabit getirili araçlarda ya da ne kadarının diğer yatırım araçlarında kullanabileceği görülebilecek. Takvim'deki habere göre, marjlar belli olacak. Kişinin kendi tasarrufu olacak. Her çalışan adeta bir portföy yöneticisi gibi düşünebilecek.

EN KAPSAMLI ÇALIŞMA

Kıdem tazminatında yeni sistemle ilgili Çalışma Bakanı Süleyman Soylu, şu açıklamayı yapmıştı: "Çalışma hayatı içerisinde bugüne kadar gerçekleştirdiğimiz en kapsamlı kıdem tazminatı çalışmasını tamamlamış bulunuyoruz. Farklı ülke örnekleri incelendi, bu konudaki tecrübelerden yararlanıldı. İyi ve iddialı bir ürün hazırladığımızı düşünüyoruz. Bundan sonra sosyal diyalog penceremizi açacağız."

 • 5
 • 10
Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)

Batman'ın Sason ve Kozluk ilçelerinde daha önce tütün ekilen tarlalar çilek üretim alanlarına dönüştü. Sason ve Kozluk'ta üretilen çilek, şoklanarak ABD'ye gönderiliyor.

Sason ve Kozluk ilçelerinde daha önce tütünün ekildiği alanlar, çilek üretim merkezine dönüştü. Batman'ın Sason ve Kozluk ilçelerine bağlı 18 köy ve mezranın geçim kaynağı çilek oldu. Sason Çilek Üreticileri Birliği Başkanı Mahmut Doğan, GAP İdaresi başta olmak üzere Valilik, Kaymakamlık ve Tarım teşkilatının desteğiyle üründe her yıl artış sağladıklarını ifade etti. 18 köy ve mezrada 300 ailenin geçimini çilek üretiminden sağladığını belirten Birlik Başkanı Doğan; "Önceki yıllara oranla çilek üretiminde ciddi bir artış söz konusu" diye konuştu. İç piyasayla birlikte yurt dışına da ürünlerini sattıklarını belirten Mahmut Doğan; "Birkaç yıl öncesine kadar 15 dönümlük alanda denemeye yönelik ektiğimiz çilek tutunca şimdi bin 800 dönümlük alanda çilek üretip, aralarında ABD'nin de bulunduğu yurtdışına ihraç ediyoruz" dedi.

'ORGANİK ÇİLEK' TESCİLİ

Çileğin kilosunun iç piyasada 2.5 liradan alıcı bulduğunu belirten Birlik Başkanı Doğan şunları söyledi:

"Yurtdışına ise şokladığımız ürünün kilosunu 2 liradan satıyoruz. Ürünümüz organik çilek tesciline sahiptir. Bu ürünümüzü daha da geliştirmeye yönelik İl Tarım Teşkilatıyla bir dizi proje hazırlığındayız. Batman'dan İspanya'ya giden 26 kişilik heyet içinde danışmanımız da var. Amacımız çilek yetiştiriciliğini daha da geliştirmektir. Kısa sürede çilek yetiştiriciliğine başladık ve ürünümüzle markalaşma yolundayız. Türkiye'nin dört bir yanına gönderdiğimiz çileği bu kez Amerika ve İspanya'ya göndermenin sevincini yaşıyoruz."

'BATMAN'DA ÇİLEK YETİŞMEZ!'

Batman'da üretilen çileği TIR'la Mersin'in Anamur ilçesine götüren nakliyeci İsmet Aktürk ise, Osmaniye girişinde yol güvenliği yapanve kendisinden irsaliye makbuzu isteyen polisin "Yükün çilek mi? Batman'da çilek yetişmez. Çileğin üretim merkezi Anamur'dur" sözüyle karşılaştığını belirtti. Görevlilere kasadan organik çilek ikram ettiğini kaydeden Aktürk, "Güvenlik görevlilerine tadımlık çilek ikram ettim, tattıktan sonra teşekkür ettiler. İlk defa böyle bir çilek tattıklarını söylediler. Batman Sason çileğini görenler şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Artık bu topraklarda yetişen çileği Türkiye'nin dört bir tarafına ulaştırıyoruz" diye konuştu.

 • 6
 • 10
Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)
Günün ekonomi haberleri(19.05.2016)

Teknolojik faaliyetlerde bulunan işletmelerin uluslararası pazarlara girişini kolaylaştırmak için 60 bindolar destek veriliyor.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, KOSGEB Uluslararası Hızlandırıcı Destek Programı kapsamında, teknolojik faaliyetlerde bulunan işletmelerin uluslararası pazarlara girişini kolaylaştırmak amacıyla, işletme başına 60 bin dolar destek verileceğini bildirdi.

ŞARTLARI NELER?

Işık, KOBİ'lere bu destek programından yararlanmaları için çağrıda bulunarak, "Her bir başvuru için üst limit 15 bin dolar olmak üzere, 3 yıl destek süresi boyunca işletmelerin yaptığı harcamaların yüzde 80'i oranında işletme başına toplamda 60 bin dolar destek verilecek." dedi.

SON BAŞVURU TARİHİ

Işık, destek programı kapsamında hızlandırıcı ofis kirası, eğitim, danışmanlık, mentörlük, iş yönetimi, fikri ve sınai mülkiyet hakları, ulaşım, konaklama ve organizasyonla ilgili genel giderlere geri ödemesiz destek verileceğini kaydetti.

Destek programına başvuruların 31 Mayıs'a kadar yapılabileceğini ifade eden Işık, programla bundan sonraki yıllarda da KOBİ'leri desteklemeyi planladıklarını dile getirdi.

BİZE ULAŞIN