Türkiye'nin en iyi haber sitesi

krizden çıkış yolu arıyor

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un 2019 yılı için akaryakıt zamlarını iptal etmesi sorunu çözmeye yetmedi. Fransa 17 Kasım'da başlayan, son yılların en şiddetli protestoları haline gelen '' hareketi krizinden kurtulmanın yollarını arıyor...

Fransa krizden çıkış yolu arıyor

Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 17 Kasım'da başlayan ve son yılların en şiddetli protestoları haline gelen sarı yeleklilerin sebep olduğu "krizden" çıkış yolu arıyor.

Fransa krizden çıkış yolu arıyor

17 Kasım'da başlayan ve son yılların en şiddetli protestoları haline gelen gösterilere ilişkin sorunları çözmek için bu hafta Sırbistan ziyaretini iptal eden Macron'un daha önce 6 aylığına askıya alınan akaryakıt zamlarının 2019 için iptal edildiğini Elysee Sarayı aracılığıyla duyurması sarı yeleklilerin öfkesini dindirmeye yetmedi.

Fransa krizden çıkış yolu arıyor

Elabe araştırma şirketinin anketine göre, Fransızların yüzde 78'i Macron'un duyurduğu önlemlerin sarı yeleklilerin taleplerini karşılamaya yetmediği görüşünde. Diğer bir ankete göre de bir önceki ay yüzde 21 olan Macron'a halk desteği, gösteriler sırasında 3 puan azalarak yüzde 18 ile "en düşük halk desteği" seviyesine geriledi.

Fransa krizden çıkış yolu arıyor

Anketlere göre, Macron'un sarı yeleklileri ikna edebilmesi zor görünüyor.

Bununla birlikte göstericilerin eylemlerini uzun süre daha devam ettirmeye kararlı olduğu belirtiliyor.

Fransa krizden çıkış yolu arıyor

"TATMİN EDİCİ BİR ÖNLEM DEĞİL ÇÜNKÜ TALEPLERİMİZİN HEPSİNİ KARŞILAMIYOR"

Sarı yeleklilerin Paris koordinatörü Thierry Paul Valette, AA muhabirine yaptığı açıklamada, "Akaryakıt zamlarının 2019 için iptal edilmesi tatmin edici bir önlem değil çünkü taleplerimizin hepsini karşılamıyor. Ayrıca bu önlem tansiyonu düşürmeye yetmiyor." dedi.

Fransa krizden çıkış yolu arıyor

Sarı yeleklilerin maaşların iyileştirilmesi gibi birçok talepleri olduğunu vurgulayan Valette, Macron'un da sarı yeleklilere hitaben konuşma yapması gerektiğini söyledi.

Fransa krizden çıkış yolu arıyor

Valette, "Taleplerimizin tamamı yerine getirilene kadar gösterilere devam edeceğiz." diye konuştu.

BİZE ULAŞIN