Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yedi adımı takip edin sağlıklı bir şekilde kilo alın

'Tüm dünyadaki beslenme çalışmaları kilo verme üzerine yoğunlaşsa da birçok insanın en büyük çabası da kilo almak... Peki, kilo almakta zorlananlar sağlıklı bir biçimde nasıl bunun üstesinden gelebilirler? Gelin, yedi adımda bunu yanıtlayalım...' diyen Selehattin Dönmez, hem kilo almak isteyenlerin yaptığı hataları yazdı hem de sağlıklı kilo almak için muhteşem tarifler verdi. İşte o yazısı...

Yedi adımı takip edin sağlıklı bir şekilde kilo alın

Obezitenin tüm dünyada çok yaygın görülen bir sağlık sorunu haline gelmesiyle birlikte beslenme alanındaki tüm dikkatler kilo kaybı üzerinde yoğunlaşmış durumda. Evet, kesinlikle zayıflamak için çabalayanların sayısı çok fazla ama inanın diğer yandan bir o kadar kişi de konusunda güçlük çekiyor.

Yedi adımı takip edin sağlıklı bir şekilde kilo alın

Temelde sağlıksız beslenmenin sonuçlarından biri olan zayıflık ve beraberinde oluşabilecek doğurganlıkta azalma, adet bozuklukları, halsizlik, yorgunluk, depresyon, kansızlık, gelişim geriliği, dikkat eksikliği, kas, kemik, damar hastalıkları gibi birçok ciddi sağlık sorunu hakkında toplum yeterli bilince sahip değil. Özellikle gençler arasında giderek büyüyen bir sorun haline gelen zayıflığın önüne geçmek, sağlıklı bir şekilde kilo almak için tüyolarımı ve kahvaltılarınızda kolaylıkla hazırlayabileceğiniz yüksek enerjili omlet ile smoothie tariflerini bugün sizlerle paylaşmak istiyorum.

Yedi adımı takip edin sağlıklı bir şekilde kilo alın

TEMEL NEDEN YETERSİZ BESLENME

Zayıflığın tanımlanması için kilonun boyun karesine oranlanarak hesaplanarak beden kütle indeksine veya vücut yağ oranına bakılır. Kadınlarda yağ oranının yüzde 15, erkeklerde 8'den daha düşük olması veya beden kütle indeksinin 18.5'in altında olması zayıflığın göstergesidir. Erken doğum; çocukluk dönemde çok yüksek proteinli ve düşük kalorili beslenme; ergenlik döneminde kızlarda genellikle yeme bozukluklarına bağlı fazla kilo kaybetme, erkeklerde ise metabolizmanın hızlı çalışmasına bağlı olarak zayıflık oluşabilirken yetişkinlerde zayıflığın temel nedenini ise yetersiz beslenme oluşturuyor.

Yedi adımı takip edin sağlıklı bir şekilde kilo alın

KİLO ALDIRAN SMOOTHİE

3 yemek kaşığı yulaf ezmesi
1 tepeleme yemek kaşığı fıstık ezmesi
1 tatlı kaşığı tarçın
1 tatlı kaşığı vanilya
1 su bardağı tam yağlı süt
1 orta boy muz

Yedi adımı takip edin sağlıklı bir şekilde kilo alın

YAPILIŞI: Tüm malzemeleri krema kıvamına gelene kadar rondodan geçirin, küçük bir kaseye alın, afiyet olsun.

Yedi adımı takip edin sağlıklı bir şekilde kilo alın

KİLO ALMAYI DESTEKLEYEN 7 KURAL

1 - HER GÜN ALTI ÖĞÜN TÜKETİN: Zayıf kişiler hep çok fazla yedikleri halde kilo alamadıklarını savunur ancak genellikle bu kişiler öğün atlar, günde iki veya üç öğüne anca ulaşırlar. Bu nedenle de hamburger, patates kızartması, bol soslu makarna gibi yüksek kalorili besinleri tercih etseler dahi yeterli enerji alımını sağlayamazlar. Kilo almak için temel kural günde altı öğün tüketmek, zayıf bireyler aç hissetmeseler bile sık yemek yemek için teşvik edilmeli.

Yedi adımı takip edin sağlıklı bir şekilde kilo alın

2 - SAĞLIKLI BESİNLERLE KİLO ALIN: Zayıf kişilerin genellikle yağ kütlesi çok düşük kas kütlesi de normal değerin alt sınırına yakın olur. Bu bireylerde hem yağ dokusunun hem de kas dokusunun birlikte artırılması amaçlanır. Bu nedenle de öğünleri planlarken tam tahıllar, tam yağlı süt, yoğurt, peynir, yumurta, balık, tavuk, kuruyemişler, baklagiller, meyve, sebze gibi besleyici değeri yüksek besinleri çeşitlendirmek şart. Sırf kilo almak için çikolata, şeker, kola gibi boş kalori kaynaklarını sık tercih etmenin karın bölgesinde yağlanmaya neden olduğu da unutulmamalı.

BİZE ULAŞIN