Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yeni sisteminde de bedelli sürekli hale getirilecek. Bedelliden yararlananlar bir aylık yapacak. Üniversite mezunları yedek astsubaylık yapabilecek. Lise mezunları için askerlik süresi 9-12 ay olacak

İşte yeni askerlik sistemi

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın talimatı ile başlayan ve zorunlu askerlikte köklü değişiklikler getirecek yeni sistemin detayları ortaya çıkmaya başladı.

İşte yeni askerlik sistemi

tarafından hazırlıkları devam eden yeni sisteminin ortaya çıkan detayları şöyle:

İşte yeni askerlik sistemi

Mevcut sistemde ihtiyaç duyulduğunda uygulaması yapılıyor. Bunun için de her seferinde yasa çıkarmak gerekiyor. Yeni dönemde bedelli sistemin parçası olacak ve sürekli uygulanacak. Belirlenen ücreti ödeyen herkes yararlanabilecek.

İşte yeni askerlik sistemi

BİR AY ZORUNLU ASKERLİK

Yapılan uygulamalarda belli bir yaş sınırı konuluyor ve bunun altında kalanlar yararlanamıyordu. Yeni sistemde bedelli uygulamasında yaş sınırı olmayacak. yaşına gelen yani 20 yaşından sonra herkes bundan yararlanabilecek.

İşte yeni askerlik sistemi

Bedelliden yararlanan herkesin bir aylık zorunlu süresini kışlada geçirmesi ve askerliğin temelini alması planlanıyor. Bu süre içinde askerliğin tüm kuralları öğretilecek. Bir kişi önce askerliğe başlayacak. İlk bir ayın sonunda bedelliden yararlanmak istediğini belirtip parasını yatırabilecek.

İşte yeni askerlik sistemi

Bedelliden ücretin nasıl belirleneceğine ilişkin birkaç seçenek bulunuyor. Bedelli için yasaya bir rakam konulması ve bunun her yıl yeniden değerleme oranlarına göre arttırılması, askeri ücret ya da maaşının '... katı kadardır' gibi bir oran konulması düşünülüyor. Ancak henüz hangi seçeneğin olacağı netleşmedi.

İşte yeni askerlik sistemi

'de her yıl 200-300 bin kişi çağına geliyor. Nüfus artış hızı da dikkate alınarak, 5'er yıllık projeksiyonlar yapılacak ve asker alımları planlanacak.

BİZE ULAŞIN