Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'nın Fırat'ın doğusuna girişi böyle görüntülendi

'nin kuzeyinde kurulacak 'de ile ABD tarafından müşterek kara devriyesi bugün başladı. İki ülke askerleri tarafından yapılan ilk kara devriyesi yaklaşık 3 saat sürecek.

TSK'nın Fırat'ın doğusuna girişi böyle görüntülendi
TSK'nın Fırat'ın doğusuna girişi böyle görüntülendi

'nin güney komşusu 'nin kuzeyinde kalan Fırat Nehri'nin doğusundaki bölge, iç savaş ile birlikte çeşitli grupların ardından terör örgütü PKK/YPG kontrolüne girdi. Terör örgütünün Suriye'nin kuzeyindeki alanları kontrol altına alması ve oluşturduğu sözde kantonları birleştirmek için Fırat Nehri'nin batısına geçme isteğini dillendirmesi Türkiye'nin tepkisine yol açtı.

Türk Bayrağı Fırat'ın doğusunda... TSK'nın Fırat'ın doğusuna kara sınırında giriş anı görüntüleri ortaya çıktı!

TSK'nın Fırat'ın doğusuna girişi böyle görüntülendi

Terör örgütü PKK/YPG'nin Cezire ile Afrin kantonlarını birleştirme hayali, 'nin sınır ötesine 24 Ağustos 2016'da Fırat Kalkanı, 20 Ocak 2018'de ise düzenlediği Zeytin Dalı Harekatları ile sonlandırıldı. Türkiye'nin düzenlediği harekatlar ile terör örgütünün Fırat'ın batısına geçme hayali sonlandırılırken, Gaziantep, Kilis ve Hatay sınırı da terör tehdidinden kurtarılmış oldu.

TSK'nın Fırat'ın doğusuna girişi böyle görüntülendi

Aynı süreçte Fırat Kalkanı bölgesine komşu Menbiç'teki terör varlığının sonlandırılmasına yönelik 'nin talebi ABD'nin teröristlerin belirli bir takvim çerçevesinde bölgeden çıkarılacağını açıklaması ile buraya yönelik harekat durduruldu. Ancak, aradan geçen sürede Menbiç'te teröristlerin kentten çıkarılmasına yönelik takvimin uygulanmaması ve ABD'nin süreci uzatmaya yönelik hamleleri ile Türkiye, sınır güvenliğini sağlamak ve 'nin kuzeyindeki terör koridorunu engelleyerek yerlerinden edilmiş sivillerin geri dönüşüne olanak tanımak için Fırat'ın doğusuna yönelik harekat mesajı verdi.

TSK'nın Fırat'ın doğusuna girişi böyle görüntülendi

'nin bu konudaki kararlılığı ve daha önce yaptığı sınır ötesi harekatlarındaki başarısı ile ABD, 'nin kuzeyine askeri bir operasyon yapılmadan terör örgütü unsurlarından arındırılarak güvenli bir bölge oluşturulması önerisinde bulundu. Bu kapsamda Ankara'ya gelen ABD'li askeri yetkililer 5-7 Ağustos tarihleri arasında Milli Savunma Bakanlığı'nda Türk askeri yetkililer ile birlikte toplantılar düzenleyerek hedeflenen güvenli bölgenin iki ülke tarafından ortak şekilde tesisi noktasında mutabakata varıldı.

TSK'nın Fırat'ın doğusuna girişi böyle görüntülendi

Mutabakatın ardından ABD'nin ilk askeri heyeti, 12 Ağustos günü Şanlıurfa'ya geldi. Şanlıurfa'nın sınır hattındaki Akçakale ilçesine gelen heyet, burada kurulan Türk ve ABD askerlerinin görev aldığı Müşterek Harekat Merkezi'nde çalışmaya başladı. Altyapı çalışması tamamlanan Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar'ın 'nın komuta kademesi ile yakından takip edip ABD'li üst düzey askerlerin de ziyaret ederek bizzat incelemelerde bulunmasının ardından 'nin kuzeyindeki hava sahası 'ye ait insansız hava araçlarının kullanımına açıldı.

TSK'nın Fırat'ın doğusuna girişi böyle görüntülendi

İnsansız hava araçlarından elde edilen görüntüler, istihbarat birimlerinin raporları ile desteklenerek yapılan analizlerin ardından 'de izlenecek yol haritası da belirlendi. Müşterek Harekat Merkezi'nin tam kapasiteyle çalışmaya başlamasının ardından da Türk ve ABD'li askeri yetkililer, iki ülkenin helikopterleri ile sınırın iki yakasında ortak uçuş yaptı. Bugüne kadar havadan yapılan 3 devriye faaliyetinin ardından sınırın tarafında karadan ortak devriyenin 8 Eylül günü yapılacağı duyuruldu.

BİZE ULAŞIN