Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bir çınar gibi imparatorluk: Osmanlı

, Çınarın Doğuşu kitabında Osmanlı İmparatorluğu’nun kuruluş ve Fetret Devri sürecini anlatıyor. Yazar padişahlardan önemli komutanlara manevi şahsiyetlerden idarecilere tarihi kişilikleri bir bir ele alıyor

Giriş Tarihi: 20.7.2018
Bir çınar gibi imparatorluk: Osmanlı
Kaleme aldığı eserleri okurlar tarafından ilgiyle karşılanan İbrahim Karahan, 'kültür yolculuğuna' bir kitap daha ekledi.
Sarı Gelin, Hasan Sabbah'ın Fedaileri, İhtilal Yetimleri, Atilla, Erica Ana gibi tarihi, sosyal ve siyasi temaların ağırlıklı olduğu eserlere imza atan Karahan, bu kez okuyucuların karşısına Çınarın Doğuşu adlı kitabıyla çıkıyor. Kitapta Osmanlı'nın bir boy iken nasıl koca bir dünya devi haline geldiği anlatılıyor.
Osmanlı'yı bir çınara benzeten yazar imparatorluğun köklerinin Orta Asya'ya kadar uzanığını savlıyor.
Ertuğrul Gazi'nin kararlı duruşuyla Anadolu topraklarına yerleşen Kayı Boyu'nun, Horasan'da doğan, Balkan topraklarını sulayan bir nehir haline nasıl geldiği kitapta konu ediniyor.
Yazar, "Osman Gazi, Orhan Gazi ve Sultan Murad Hüdavendigar zamanında Osmanlı Devleti çınar halini alacak ve dal budak saracaktı. Çandarlı Kara Halil Paşa, Ahi Hasan, Ahi Mahmud ve daha nice değerler de siyaset, ordu, ekonomi, sosyal yaşamın dizaynında büyük rol oynayacaklardı" diyor kitabında.
Hoca Ahmed Yesevi ile anlamını bulan 'Horasan Erenleri' Hacı Bayram-ı Veli, Sarı Saltuk, Somuncu Baba, Kılıç Baba gibi etkili ve öncü manevi şahsiyetlerin Osmanlı'nın yaptığı fetihlerdeki önemi de kitapta ele alınıyor. Ayrıca Köse Mihal, Abdal Murad, Tuğlu Baba, Süleyman Paşa, Konur Alp gibi Osmanlı'nın güçlü yüzünü gösteren, seferden sefere koşan komutanlar da kitapta es geçilmiyor.
Karahan, Çınarın Doğuşu'nda bu süreci anlatırken birçok kaynaktan yararlanmış. Bir bilgi de önsözle ilgili. Kitabın önsözü, Sultan 2. Abdülhamid'in torunu Kayıhan Osmanoğlu tarafından kaleme alınmış.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir çınar gibi imparatorluk: Osmanlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN