Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Raftakiler

Giriş Tarihi: 7.2.2020 ABONE OL
Raftakiler
SAKLAMBOSİ
Erol Erdoğan
Deneme
İz Yayıncılık
96 s., 13 TL
Yazar Erol Erdoğan İnsan Mevsimi ve Oruç Mevsimi adlı kitaplarından sonra deneme tadında yeni kitabı Saklambosi ile okuyucu ile buluşuyor. 1990'lı yıllardan beri, çocukluğumuzdaki oyunları ve oyunlardaki sözlü unsurları derleyen Erdoğan, Saklambosi'de okuyucusuna 'tekerlemelerden sohbetler' sunuyor. Ona göre, oyunlardaki mâniler, tekerlemeler ve sayışma sözlerinde dönemin çocukluğuna, dil ve edebiyatına, örf ve yaşayışına dair çok renkli izler var.

SİSTEM HATASI
Edward Snowden
Çevirmen: Gökhan Arıkan
Anı
Epsilon Yayınları
380 s., 35 TL
Eski bir CIA çalışanı olan Snowden henüz yirmi dokuz yaşındayken Amerika'nın tüm dünyayı nasıl gözetlediğini belgeleriyle kamuoyuna ifşa etti. Bir süredir sürgün hayatı yaşayan yazar, hikayesini Sistem Hatası kitabıyla anlatıyor. Yazar tam altı yıldan sonra bu eserde çocukluğuna da değinerek bu gözetleme sürecine nasıl yardımcı olduğunu ve neden ifşa ettiğini otobiyografik biçimde ele alıyor.

EDEBİYATTA PATİ İZLERİ
Kolektif
Deneme
Karakarga Yayınları
110 s., 15 TL
Badem, Bulut ve Tarçın'a adanmış kolektif bir eser: Edebiyatta Pati İzleri. Bu kolektifliği çağdaş edebiyatımızın kıymetli on yazarı oluşturuyor. Yazarların eserlerine kimi zaman konu olmuş kimi zaman da onlara dokunmuş olmaları bir tarafa yazarlarla arasındaki dostane ilişkiyi çeşitli metinlerle derleyen Damla Yazıcı'nın paylaşımı. Eserin ikinci bölümünde de Tevfik Fikret'ten Bilge Karasu'ya kadar uzanan yazarların hayvanlarla olan ilişkisinden doğan ilginç olayların izlenimleri...

VİKİNGLER
R. Chartrand, K. Durham, M. Harrison, I. Heath
Çevirmen: Samet Özgüler
Tarih, Kronik Kitap
208 s., 60 TL
Alanında uzman dört tarihçinin ortak bir çalışması olan, Vikingler'i çeşitli boyutlarıyla ele alan, bunları çarpıcı fotoğraflarla ve orijinal çizimlerle destekleyen bir kitap. Yelkenlilerin ikonu haline gelmiş Vikingler'in yaşam manifestolarından aile yapılarına günümüze kadar süregelen kültürlerine her şey ele alınıyor. Vikingler'in şöhretli dünyasını görmek, anlamak ve yorumlamak için rehber niteliğinde.

HAKİKAT İNCİNMESİN
Fatma Barbarosoğlu
Roman
Profil Kitap
205 s., 25 TL
Hakikat İncinmesin, Fatma Barbarosoğlu'nun dört kadının hayatlarını mahremiyet, gençlik, yaşlılık, hatıralar, masumiyet ve ölüm gibi ortak değerlerden yola çıkarak sorgulayıcı bir bakış açısıyla ortaya koyduğu yeni kitabı. Bölümlerden oluşarak bir bütünlük sağlayan bu kitap akıcı diliyle keyifli bir başucu romanı olmak için raflarda yerini aldı. Kadın meselelerine farklı bir pencereden bakabilmek adına yoğunluklu bir roman...

TARAS BULBA
Nikolay Vasilyeviç Gogol
Çevirmen: Belkıs Korkmaz
Roman
Can Yayınları
168 s., 11 TL
Gogol'dan tanıdığımız deliler ve bürokratlardan farklı olarak sıra dışı bir karakterdir Taras Bulba. Tarihsel bir öykü olarak nitelendirebileceğimiz eserde yazarın gözlem gücü sayesinde Ukrayna'nın Kazak geleneklerine ve halk kültürüne destansı bir dilde rastlamak mümkün. Can Yayınları, Can Klasik dizisi altında basılan bu eser yazarın diğer eserlerinden farklı bir yolculuk vaat ediyor.

İYİ BİR HAYAT
James Wood
Çevirmen: Reza Hakman
Roman
Yapı Kredi Yayınları
184 s., 20 TL
Querry ailesi doktorası için Amerika'ya giden kızları Vanessa'yı gittiğinden beri görmemektedir. Bu durumdan etkilenen Vanessa kız kardeşinden uzaklaşmış, ailesinin boşanmasından sonra annesinin ölümünü de atlatamamıştır. Querry ailesinin erteledikleri ziyaret bir noktada son bulur fakat arada zayıflayan aile bağları vardır. İngiliz edebiyat eleştirmeni James Wood'dan Querry ailesiyle, bizi hayati soruların karşısında düşündüren bir roman...

NUYAGEVA
Nurullah Genç
Şiir
Timaş Yayınları
80 s., 12.5 TL
Yağmur adlı şiiriyle 1990 yılı Diyanet Vakfı N'at-ı Şerif Büyük Ödülü'nün sahibi şair ve akademisyen Nurullah Genç, Sezai Karakoç ve Necip Fazıl Kısakürek'in izinden kelimeleri hayata bağlamaya devam ediyor. Şiirlerini hayatıyla bütünleştiren usta şairin hayata bağladığı kelimeler, yıllardan sonra Nuyageva'da. Nurullah Genç'in dilimize, edebiyatımıza ve özellikle de şiirimize olan etkisini yakından hissedebilmemiz için Timaş Yayınları'ndan çıkan Nuyageva, edebiyat tutkunları için kaçırılmaz bir fırsat.

TOKYO'NUN SON ÇOCUKLARI
Yoko Tawada
Çevirmen: Hüseyin Can Erkin
Roman
Siren Yayınları
128 s., 18 TL
Japon yazar Yoko Tawada çağımızın gerçeklerinden yararlanarak gelecek hayali kurma inşasıyla yola çıkıyor. Bu gelecek öyle ki zehirli meyveler veren ağaçların olduğu bir dünya ile sınırlı kalmayıp dış dünya ile ilişkisini koparan bir ülkeden daha fazlası. Tüm dillerde yayımlanmış olan ve beğeniyle karşılanan Tokyo'nun Son Çocukları, okura heyecan veren, distopik bir yolculuğa hazırlayan nitelikte.

TEMBELLİK HAKKI
Paul Lafargue
Çevirmen: Ali Berktay
Deneme
Türkiye İş Bankası Yayınları
64 s., 29 TL
Fransız yazar ve düşünür Paul Lafargue'nin en çok ses getiren eseri: Tembellik Hakkı. Kapitalizm ile beraber zorunlu çalışmayı odağına alarak insanların içgüdülerinden birine değinmekte. Lafargue'ye göre, bu kuşkusuz tembellik hakkıdır. İnsanların kendilerini gerçekleştirebilmesine işaret ederken işçi sınıfını da sertçe eleştirmeyi aksatmaz. Yayımlandığı ilk günden bugüne büyük bir ilgiyle karşılanan bu eser Türkiye İş Bankası Yayınları'ndan Hasan Ali Yücel Klasikleri dizisiyle yeniden ele alınıyor.

İSTANBUL DERSAADET
Turan Akıncı
Araştırma
Remzi Kitabevi
504 s., 50 TL
Araştırmacı yazar Turan Akıncı 1453 yılından itibaren Osmanlı'nın İstanbul'daki 460 yıllık mirasını kültürel ve mimari açıdan gözler önüne seriyor. Toplam on yedi başlık altında toplanan kitapta Osmanlı aile düzeninden idari yapıya, ticari hayattan kamusal ve dini yapılara kadar birçok konuya yer veriliyor. Böylece Osmanlı'nın zengin kültürel atmosferinin cazibesine rastlamak, eseri daha keyifli bir hale getiriyor.

EĞİTİM ÜZERİNE
Zygmunt Bauman
Çevirmen: Akın Emre Pilgir
İnceleme
Ayrıntı Yayınları
144 s., 22 TL
Siyaset felsefesi, sosyoloji ve postmodernizm alanında çalışmalar yapan, çağın en önemli düşünürlerinden olan Bauman'ın dilimize çevrilen son eseri. Bu kitap çocuklarının gelecekleriyle ilgili kaygılanan aileler için önemli tartışmaları barındırıyor. Teknolojik gelişimin beraberinde getirdiği küreselleşme boyutlarının çağdaş eğitim modeli üzerindeki etkilerine yer verildiği kitap, Bauman'ın söyleşileriyle derlenmiş olarak ortaya konuluyor. Küreselleşen eğitim modellerine eleştirelbakan bir metin...

ACI ÇEKİRDEK
Aylin İşcan Yener
Roman
Mona Kitap
201 s., 23 TL
Evlilik arifesindeki Betigül'ün masalsı hayallerinin mutlu sonla bitişine az kalmıştı. Ailesinin ve en çok da kocası Tayfun'un güvenine sığınan Betigül için düğünü güzel bitse de hayat onun için yeni başlamıştı. Betigül için hayat zordur, acı çekirdektir... Aylin İşcan Yener'den kadın olma mücadelesi çerçevesinde dramatik bir roman.

WALTER BENJAMIN YA DA BİR DEVRİMCİ ELEŞTİRİYE DOĞRU
Terry Eagleton
Çevirmen: Ferit Burak
Aydar, İnceleme
Sel Yayıncılık
231 s., 24 TL
Terry Eagleton, Alman edebiyat eleştirmeni Walter Benjamin'i ve eserlerini farklı perspektiflerden ele alıyor. Benjamin'in ortaya koyduğu meselelerle beraber Marksist eleştiriye ve retoriğin kısa tarihine de yer veriliyor. Dönemine damga vurmuş isimlerden biri olan Benjamin, Eagleton'un ışığında yeniden hayat buluyor.

ZEYTİNLİKTEN SOFRAYA ZEYTİNYAĞININ HİKAYESİ
Richard Blatchly, Zeynep
Delen Nircan, Patricia O'hara,
Çevirmen: Zeynep Delen Nircan,
Yemek, Türkiye İş Bankası
Yayınları, 396 s., 45 TL
Asırlardır kuşakları ve coğrafi etmenleri aşmış, tüm sofraların vazgeçilmezi haline gelmiş zeytin ve zeytinyağının serüveni. Bitkisel tıp ve sağlıklı yaşam dendiği zaman akla ilk gelen ürünlerden olan zeytinin tarihsel hikayesinden kültürel izlerine kadar tüm zeytinseverleri iştah kabartacak bir yolculuk bekliyor.

SİYAH VE MAVİ BİR DEDEKTİF JOHN REBUS POLİSİYESİ: 8
Ian Rankin
Çevirmen: Cem Demirkan
Roman
Alfa Yayınları
584 s., 42 TL
Müfettiş Rebus roman serisiyle tanınan Ian Rankin'in Bırak Kanasın adlı romanının devamı niteliğinde bir eser. 1960'larda İskoçya'yı dehşete boğan bir seri katilden 30 yıl sonra benzer cinayetlerin ortaya çıkması John Rebus'u zorlu bir sınava sokar. Dedektif Rebus geçmişte yaptığı hatalardan dolayı zor bir sınavın içine girer.

İŞTE BUDUR BENİM ADIM
Adonis
Çevirmen: Mehmet Hakkı
Suçin
Roman, Everest Yayınları
88 s., 15 TL
Adonis adıyla bilinen Suriyeli yazar, bu kez Modern Klasikleri dizisiyle Everest Yayınları'ndan hayatımıza bir pencere aralıyor. Düzyazıyla şiirin arasındaki mesafeyi flulaştıran, bunu yaparken aynı zamanda bir şair olduğunu okuyucusuna hatırlatıyor. Yaşayan en etkili Arap şairi olarak kabul görmüş Adonis'ten, derinlere sürükleyen bir kitap.

SERBEST KÜRSÜ
Alejandro Zambra
Çevirmen: Seda Ersavcı
Roman
Notos Kitap
149 s., 20 TL
Şilili yazar Alejandro Zambra'dan samimi üslubuyla konu ve edebi tür sınırı olmaksızın bir metin Serbest Kürsü'de. Zambra, yaşam tecrübelerinden de beslenerek öğretmenlik, çocukluk ve aile hayatı gibi birçok farklı konunun da altını çiziyor. Roman, okurken yabancılık hissetmeyeceğiniz bir atmosferi de beraberinde getiriyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Raftakiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN