Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sanat sezonuna muhteşem gala

Belediyesi, yeni kültür sanat sezonuna büyük usta Haldun Dormen’in rol aldığı Kibarlık Budalası oyunuyla “merhaba” dedi. Oyun dolu salona sahnelendi

Giriş Tarihi: 16.10.2016
Sanat sezonuna muhteşem gala

Son yıllarda düzenlenen kültür sanat ekinlikleriyle dikkat çeken Belediyesi, yeni kültür sanat sezonunu unutulmayacak bir geceyle açtı. Barış Manço Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen açılış törenine Yıldırım Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'nin yanı sıra Vali Yardımcıları Nevzat , Ergun Güngör, İbrahim Avcı ile Yıldırım Kent Konseyi Başkanı Ertuğrul Sünel, belediye bürokratları ve çok sayıda Yıldırımlı katıldı. Erguvan Gösteri Sanatları Topluluğu'nun klasik müzik dinletisinin yanı sıra usta karikatüristler ve performans sanatçılarının sergilediği görsel şovlarla renklenen gecede, Osmanlı köyü geceye katılan Yıldırımlılardan büyük ilgi gördü.

"FARKLI KÜLTÜRLER ZENGİNLİĞİ"
Açılışta konuşan Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, Yıldırım'ın en büyük zenginliğinin farklı kültürlere ait insanların bir arada yaşaması olduğunu söyledi. Yıldırım'ın kültürel mirası ile zamana tanıklık eden bir şehir olduğunun altını çizen Başkan Edebali, "İlçemizde Anadolu, Balkanlar ve Kafkaslardan gelen hemşerilerimizin sayısı oldukça fazla. Bu kadar derin ve farklı zenginliği olan bir ilçede kültür ve sanata da oldukça önem veriyoruz. Bizler de bir arada yaşayan bir toplumda yerel yönetimler olarak, ilçemizde tiyatro oyunları, ünlü isimlerin yer aldığı söyleşiler, yarışmalar ve sergiler ile kültür ve sanatta önemli atılımlar yapıyoruz" dedi.

"26 BİN VATAN DAŞIMIZ GELDİ"
Yıldırım Belediyesi olarak ilçenin sosyal ve kültürel açıdan kalkınmasının önemine değinen Başkan İsmail Hakkı Edebali, "İlçemizde tiyatro oyunları, ünlü isimlerin yer aldığı söyleşiler, yarışmalar ve sergiler ile sanatı ilçedeki her kesime ulaştırmaya çalıştık. Geçtiğimiz sezon 51 bin 590 çocuğumuza ücretsiz tiyatro izlettik. Tiyatro oyunları, konferanslar, söyleşiler, sempozyumlar ve konserlere toplamda 26 bin vatandaşımız geldi. Ayrıca Anadolu'nun kültürel zenginliklerine yolculuk ettiğimiz gezilerimize 9 bin vatandaşımız katıldı. '1 Kitap 1 Bilet' projesiyle temin edilen 10 bin kitabı, 'dan Şanlıurfa'ya, Van'dan Orhaneli'ye yurdun dört bir yanına gönderdik" dedi. Yıldırım'da toplam 104 bin 782 vatandaşa ulaşarak kısa bir süre içerisinde önemli bir başarıya ulaştıklarını da vurgulayan Başkan Edebali, "Yıldırım'ın kültür ve sanat çıtasını yükseltecek çalışmalar ile 2016-2017 Kültür Sanat Sezonumuz, Yıldırım'a, Bursa'ya ve ülkemize hayırlı olsun" dedi.

KİBARLIK BUDALASI KAPALI GİŞE OYNADI
Gecenin sonunda ise Türk tiyatrosunun usta sanatçısı Haldun Dormen tarafından sahnelenen 'Kibarlık Budalası' oyunu, Yıldırım Belediyesi Yıldırımlılarla buluştu. '1 Kitap 1 Bilet' projesi kapsamında kitap karşılığında verilen oyunun biletleri günler öncesinden tükendi. Haldun Dormen ve Göksel Kortay'ın yanı sıra geniş oyuncu kadrosu ile oyun, Yıldırımlıların da büyük beğenisini kazandı. 17. Yüzyıla dayanan ve Fransa'da cahil, saf ancak çok zengin bir adam olan Mösyö Jourdain'in asilzade olmak için verdiği mücadeleyi konu alan oyunun sonunda sanatçılar izleyiciler tarafından uzun süre alkışlandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sanat sezonuna muhteşem gala
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN