Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnegöl’de okuma yazma sevinci

İnegöl’de ‘Okuryazarlık Seferberliği’ne yaklaşık bin kişi katıldı. 20 günde okumayazmayı öğrenen kursiyerler, tahtaya ilk olarak Cumhurbaşkanı ’ın adını yazıp, teşekkür etti

İnegöl’de okuma yazma sevinci

Türkiye genelinde 2008'de 4 milyon 863 bin 414 kişiyle yüzde 9.24 olan okuma yazma bilmeyenlerin oranı 'Ana-Kız Okuldayız' kampanyası sonucunda 2012 yılında 2 milyon 784 bin 257 kişiyle yüzde 4.93 oranına düştü. İnegöl'de ise okuma yazma oranının yüzde 3.5'lerde olduğu öğrenildi. İnegöl'de okuma yazma bilmeyen yaklaşık 7 bin kişinin eğitimi için düğmeye basıldı. Türkiye'de olduğu gibi İnegöl'de de okur yazar oranını artırmak için Kaymakam Ali Akça başkanlığında kurulan İlçe Seferberlik Yürütme Kurulu tarafından başlatılan kampanyaya yaklaşık bin kişi katıldı.

TÖRENLE BELGE ALACAKLAR
Eğitimlere katılan kursiyerler, bu eğitim programını düzenleyen başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan olmak üzere İnegöl Kaymakamı Ali Akça ve eğitimcilere teşekkür ettiler. Öğretmenler, muhtarlar ve cami imamları tarafından İnegöl'ün her köşesinde duyurulan seferberliğin eğitimleri 5 Mart'ta başladı. İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürlüğü'nce İnegöl'ün kırsal mahalleleri de dahil olmak üzere 80 kurs merkezinde 87 kurs açıldı. Açılan 87 kursa toplam 969 kişi başvuru yaparak eğitimlere başladı. Kursa katılan 969 kişinin 883'ü kadın, sadece 86'sı erkek. 11 Mayıs'ta sona erecek kursu başarıyla tamamlayanlara 'Okur Yazarlık Belgesi' törenle verilecek. Huzur Mahallesi İlkokulu'nda eğitim gören 15 kadın, okuma-yazma eğitiminin düzenlenmesinden dolayı mutlu olduklarını, yıllar sonra okuma yazma öğrenmenin kendilerini heyecanlandırdığını söyledi. İnegöl'de açılan kurslara, evde bırakamayacakları için çocuklarını da alıp gelen kadın kursiyerler hem eğleniyor, hem de öğreniyorlar. 20 günlük eğitim sonucunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ismini ve soy ismini tahtaya yazan kursiyerlerden Hanımşah Ant (33), okuyup, yazmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek, "Bu eğitim için öncelikle Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyorum. Okuma yazma bilmiyorken zorluk çekiyordum. Doktora, eczaneye veya resmi kurumlara giderken şimdi en azından ne yazılacağını biliyoruz. Okuma yazmamız olmadığı için eve gelen zarfın üzerinde ne yazdığını bilmeyerek bazen imzalıyorduk. Bazen bilmediğimiz evrakı imzalıyorduk, başımıza iş alıyorduk. Şu anda bu kursta her şeyi öğreniyoruz" dedi. Bu yaşına kadar ilk kez okula geldiğini ifade eden Ant, "Hiç okul yüzü görmedim. İnşallah bundan sonra Cumhurbaşkanımızın sayesinde okuma yazmamızı tam olarak öğreneceğiz Allah'ın izniyle. Çocuklarımız öğretmeye çalışıyordu ama başarılı olamıyorlardı. Evde bırakamadığımız zaman çocuklarımızla da geliyoruz kurslara. Eşim de büyük destek verdi; 'Git, öğren' dedi. Büyük oğlum 10 yaşında, o da 'Anne git öğren, ben kardeşime bakarım' diyor" diye konuştu.

'İLK DEFA OKULA GELİYORUM'
46 yaşındaki Bahriye Aydın da "Bu yaşıma kadar hiç okula gitme şansım olmadı. İlk kez bu sıralarda oturuyorum. Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan sayesinde okulla tanışmış oldum. Okuma yazmayı öğrenmek, gazeteleri okumak, hastanede, sağlık ocağında yada eczanede sorunlar yaşamamak çok güzel. Bize bu fırsatı sunan herkesten Allah razı olsun" dedi.

BURSA'DA 20 BİN KİŞİ EĞİTİM ALIYOR
Bursa'da devam eden okuma yazma seferberliği vatandaşlardan büyük ilgi gördü. Bursa genelinde açılan kurslarda yaklaşık 20 bin kursiyer eğitim alıyor. Okuryazarlık seferberliği kapsamında farklı bir uygulamaya imza atılan Bursa'da okuryazarlık taramaları devam ediyor. İl Milli Eğitim Müdürlüğü ile KADEM'in ortaklaşa yürüttüğü seferberlik kapsamında Kent merkezi ve toplam 17 ilçede Halk Eğitim Merkezlerinin de katkılarıyla evlere gidilerek okuma yazma testleri yapılırken, okuryazarlığı olmayan vatandaşlar kurslara yönlendiriliyor. Bu kapsamda binlerce vatandaş okuryazarlık eğitimi alıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnegöl’de okuma yazma sevinci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN