Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yıldız'ı gören koştu

Cumhuriyet tarihinin en büyük dış alımına imza atan , için 3.3 milyar doları aldığı krediyle ödedi.

Giriş Tarihi: 14.11.2014 13:24 Güncelleme Tarihi: 13.1.2015 11:34
Yıldız'ı gören koştu
Ülker'i de bünyesinde bulunduran Yıldız Holding, İngiliz bisküvi devi United Biscuits'i resmen satın aldı. Anlaşmanın üzerinden geçen 9 günlük sürede 3.3 milyar dolarlık bedel peşin ödendi. Cumhuriyet tarihinin en büyük dış alımına imza atan , paranın yüzde 60'ını özkaynaklarıyla karşılamayı planlarken bankaların talebi üzerine şirketin kasasından sadece yüzde 10'luk kısım çıktı. Anlaşmayla ilgili detayları açıklayan Holding CFO'su Cem Karakaş'ın verdiği bilgiye göre finansmanın yüzde 10'u özkaynaklardan sağlandı.

Karakaş "Finansmanın yüzde 60'ını özkaynak, yüzde 40'ını borçlanarak sağlama hedefimiz vardı. Yüzde 45'lik kısmı HSBC liderliğindeki yurtdışı bankalar konsorsiyumu ile gerçekleştirdik. Ancak yurtiçi bankalardan da büyük ilgi geldi. Onların arzusu doğrultusunda yurtiçi bankalardan da borçlanma yaptık" dedi.

Karakaş "Yüzde 45 diyebileceğimiz bir kısmı da yurtiçi bankalardan finanse ettik. Yüzde 10 gibi çok küçük bir kısım için ise özkaynak kullanıldı. Dolayısıyla, elimizdeki nakitte pek azalma olmadı. Bu işe ayırdığımız 1.6 milyar dolar kasamızda duruyor" dedi.

Alınan bilgiye göre yatırımın yurt dışı finansmanında HSBC liderliğinde Rabobank, ING, Bank of America ve JP Morgan düzenleyici olarak rol alırken, yurt içinde de Yapı Kredi, Akbank, İş Bankası ve Vakıflar Bankası finansman sağladı.
Fabrika sayısı 72'ye çıktı

Satın almanın tamamlanmasıyla birlikte Yıldız Holding dünyanın en büyük üçüncü bisküvi şirketi oldu. 'in katılımıyla satışları 20 milyar liraya yaklaşan Yıldız Holding'in fabrika sayısı 72'ye ulaştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldız'ı gören koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN