Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kamu Hizmetlerine eDevlet Şifresi İle Giriş

Giriş Tarihi: 4.5.2015 11:09 Güncelleme Tarihi: 14.8.2015 10:50
E-Devlet Kamu Hizmetlerine eDevlet Şifresi İle Giriş

şifresi alarak tüm E-Devlet uygulamalarını kolayca kullanabilirsiniz. Bu haberimizde E-Devlet şifresi nasıl alınır ve E-Devlet sistemine nasıl giriş yapılır bu sorularınızın yanıtını haberimizde bulabilirsiniz.

Günümüz modern teknolojisinin hızlı gelişim ivmesinin günlük yaşamda sağladığı önemli avantajlar ve yeni nesil fırsatlar teknoloji ve internetin en yoğun şekilde her alanda kullanılmasına yol açıyor. Tüm dünya genelinde mobil cihazlar ile birlikte internetin her noktadan erişilebilir olması interneti yaşamın her alanına sokmaya devam ediyor. Bu durumda modern yaşamın internet platformu üzerinden şekillenmesi sonucunu ortaya çıkartıyor. Günümüzde artık online hizmetlerin yoğun olarak insanlardan ilgi görüyor olması ve bu alanda insanların önemli avantajlardan yararlanabiliyor olması nedeni ile günümüz modern çağında internet kamu hizmetlerinde de en yoğun şekilde kullanılıyor.


Günümüz Türkiye'sinde hemen hemen her devlet kurumunun vatandaşa dijital platform üzerinde sunduğu bir veya birden fazla online hizmeti bulunuyor. Ancak bu hizmetlerin tam anlamı ile dağınık bir vaziyette bulunması pek çok karışıklık ve sorun ortaya çıkartıyor. Başbakanlık tarafından dijital platform üzerinde yer alan tüm devlet kurumları ve online hizmetlerini tek bir portal üzerinde bir araya getirebilmek amacı ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı aracılığı ile hizmet açtırılan sistemi bulunuyor. Dünyanın gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde devlet kurumları tarafından gelişen internet teknolojisi vatandaşlara sunulan hizmetlerde en aktif şekilde kullanılıyor. Vatandaşlara daha modern ve daha çağdaş bir hizmet kamu hizmeti sunabilme fırsatı sağlamakta olan internet teknolojisi Türkiye'deki devlet kurumları tarafından da en yoğun şekilde kullanılıyor.

Dijital platformda bulunan sanal devlet kapısı olarak da isimlendirilen e-Devlet sistemi ile artık tüm devlet kurumları ve online hizmetleri tek bir çatı altında toplanarak sanal bir devlet hizmeti olarak vatandaşlara tek bir portal üzerinden sunuluyor. Böylelikle vatandaşlar devlet kurumları ile olan işlemlerini daha hızlı, daha kolay ve daha güvenli şekilde dijital platformdan yapabilme imkanına sahip olabiliyor. E-Devlet sistemi 2008 yılında hizmete başlamasından bu yana tüm Türkiye'de 21 milyon 334 bin 995 kişi tarafından kullanılan bir sanal devlet kapısıdır. Aynı zamanda da sistem içerisinde 1133 hizmet ve 170 kurum aktif olarak hizmet vermeye devam ediyor. Sanal devlet kapısında vatandaşların işlemlerini yapabilmeleri için öncelikli olarak sisteme giriş yapmaları gerekiyor. Bunun için vatandaşlara sunulan dört farklı giriş yöntemi bulunuyor. Vatandaşlar sisteme giriş işlemleri için 'e-Devlet şifresi ile giriş', 'mobil imza ile giriş', 'elektronik imza ile giriş' ve 'T.C. kimlik kartı ile giriş' giriş yöntemlerinden herhangi birisini kullanabiliyor.

E-Devlet sistemine giriş yöntemlerinden herhangi birisini kullanarak giriş yapılarak tüm devlet kurumları ile olan işlemler kolay bir şekilde gerçekleştirilebiliyor. Bu giriş yöntemlerindeki güvenlik önlemleri vatandaşların kimlik bilgileri, adres bilgileri, iletişim bilgileri ve kurumlardaki bilgileri gibi son derece önem arz eden bilgilerin dijital platformda en iyi şekilde korunabilmesi ve işlemlerin vatandaşlar tarafından daha güvenli şekilde yapılabilmesi amacı ile uygulanıyor. Bu giriş yöntemleri arasında en yaygın kullanıma sahip olanı ise 'e-Devlet şifresi ile giriş' oluyor. PTT şubelerinden cüzi bir ücret karşılığında kimlik ile yapılan bireysel başvurular ile alınabilen ve sisteme ilk giriş esnasında değiştirilebilen bu şifre ile sisteme giriş yapıldığından vatandaşlar tarafından en yoğun şekilde tercih ediliyor.

Ancak bazı devlet kurumları ile yapılacak işlemlerin büyük bir önem ve hassasiyet arz ediyor olması nedeni ile sisteme diğer giriş yöntemlerinden birisinin kullanılması isteniyor. Bu giriş yöntemleri ise 'mobil imza ile giriş' ve 'elektronik imza ile giriş' oluyor. Mobil imza GSM operatörleri aracılığı ile alınabilirken, elektronik imza için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından onaylanmış Elektronik Sertifika Sağlayıcıları aracılığı ile alınabiliyor. Dijital platform üzerinde yer alan e-Devlet sistemi sayesinde pek çok devlet kurumuyla olan işlemleri online olarak gerçekleştirebilme imkanına sahip olunabiliyor. Bu neden ile de günümüz modern çağında oldukça yoğun ve sık bir şekilde kullanılmakta olan e-Devlet sistemi üzerinden pek çok farklı işlemi çok daha güvenli ve çok daha hızlı bir şekilde gerçekleştirebilme imkanına sahip olunabiliyor.

Sosyal Güvenlik Kurumu, Adalet Bakanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü, Başbakanlık, Maliye Bakanlığı ve daha pek çok devlet kurumu ile olan işlemi son derece pratik ve kolay bir şekilde e-Devlet sistemi üzerinden en güvenli şekilde gerçekleştirebilme imkanına sahip olunabiliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
E-Devlet Kamu Hizmetlerine eDevlet Şifresi İle Giriş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN