Türkiye'nin en iyi haber sitesi

takma uygulaması başladı! Peki ?

Zorunlu takma başladı. Yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için mecburi hale getirilen uygulamanın başlamasıyla trafik ekipleri sürücülerin kış lastiği takıp takmadıklarını kontrol ediyor.

Giriş Tarihi: 1.12.2016 10:25 Güncelleme Tarihi: 1.12.2016 10:31
Kış lastiği takma uygulaması başladı! Peki kış lastiği takmayan ne kadar ceza ödeyecek?

Bilindiği gibi takma zorunluluğu şehirler arası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlar için başladı. Kırklareli Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekipleri kış lastiği denetimlerine de başladı.

Tekirdağ ve İstanbul istikametine açılan Pınar Mahallesi Rauf Denktaş Bulvarında uygulama yapan trafik ekipleri, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından hazırlanan ve 2012'de yürürlüğe giren yönetmeliğe göre, kış şartlarına uygun olmayan, takılmayan araçları denetledi.

KIŞ LASTİĞİ TAKMAYANLARA 603 LİRA CEZA UYGULANDI

Araç kullanıcılarından Mustafa Eser, nın önemli olduğunu söyledi. Vatandaşların can ve mal güvenliği için kış lastiklerini taktırması gerektiğini aktaran Eser, kendisinin de 3 hafta önce aracına kış lastiği taktırdığını belirtti.

Emniyet Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada ise kış lastiği olarak geçen lastik türlerinin, üzerinde "M+S" veya "kar tanesi" (snowflake) işareti bulunduğu, 7 derecenin altındaki sıcaklıklarda yol tutuşunu artırmak amacıyla bileşimi özel olarak belirlenen, sırt yüzeyinde özel olarak tasarlanmış desenleri bulunan lastik türü olduğu belirtildi. Açıklamada, sadece buzlu zeminlerde kullanılabilen çivili lastiklerin de bu kategoriye girdiği ifade edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kış lastiği takma uygulaması başladı! Peki kış lastiği takmayan ne kadar ceza ödeyecek?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN