Gönüllerin tek geçtiği şampiyon

Bold Pilot sadece şampiyon bir safkan değildi. 90'lı yılların sembolü, bir hatta bir kaç kuşağa atları sevdiren bir kahramandı. O Halis Karataş'ın, usta jokey de onun kaderini baştan çizdi

Giriş Tarihi: 3.5.2015
Gönüllerin tek geçtiği şampiyon
Bizim çocuk, daha ilkokul bire gidiyordu, Seyfi amcasının karşısına oturduğunda. "Bakma yaşına, çok meraklıdır atlara" demişti annesi. "Sor bak..."
Pek ikna olmamıştı Seyfi amca belli ki. "Söyle bakayım en sevdiğin atın adını" diye sordu biraz da nezaket gereği. "Day Star" dedi bizim çocuk. Şaşırdı bir anda Seyfi amca. "Bir tane daha söyle" dedi. Bu kez de "Seren" cevabını alınca, "Bak ya nasıl biliyor bu yaşta. Aferin sana" dedi hayretle. "Bir de en favori jokeyini söyle de tam olsun bari?" "Kazım Yıldız" cevabı yetmişti ikna olmasına. Şöyle bir kahkaha atarak sarıldı çocuğa.

Atları, at yarışlarını çok sevdi bizim çocuk. Ama öyle klasik anlamda, halk arasındaki tabirle "atçı" olmadı. Atlara duyduğu büyük sevgi, hayranlıktı onu yarışlara çeken zira. O heyecandı... Atların zarafetiydi, asaletiydi... Veliefendi'de çınlayan nal sesleriydi... Ama onca şampiyonun arasında, Bold Pilot gibisini hiç görmedi. Tıpkı bu ülkedeki yüzbinler gibi.

BİRLİKTE BÜYÜDÜLER

Sivas'ın bir köyünde doğmuştu Halis Karataş. Ailesinin muhalefetine rağmen de jokey olmayı kafayı koymuştu. Daha mesleğinin başlarında, yarışçılığın unutulmaz ismi Özdemir Atman'ın "Bold Pilot" safkanıyla ilk tanışmasında, safkanın gözlerinin içine bakınca hemen gördü taşıdığı kocaman yüreği. Çok özel bir attı karşısındaki.

Kaderleri boşa çakışmamıştı. Kazanmak her ikisinin de alnına yazılmıştı. Ayrılmaz bir ikili oldular. Karataş, ilk Gazi zaferini de 1996'da Bold Pilot ile kazandı. Ve o rekor geçen 19 yılda hâlâ daha kırılamadı. Bold Pilot ve Karataş birlikte birer marka haline geldi. Birlikte büyüdüler... Birlikte "en iyi" oldular. Bold Pilot, şampiyon Arap "Yavuzhan"la birlikte Halis Karataş'ın kaderini değiştirdi. O gün o safkanın gözlerinin içine bakmasa, kimbilir nasıl bir hayat çizgisi bekleyecekti usta jokeyi.

O güzel hayvanın, Karataş'ın kaderi üzerindeki etkisi sadece bununla da sınırlı değildi. Sadece yarışlardan, kupalardan ibaret değildi. Jokeyine herşeyiyle uğur getirdi. Karataş, daha sonra Bold Pilot'un sahibi Özdemir Atman'ın damadı oldu. 2003'te kızı Begüm Atman'la hayatını birleştirdi. Fakat geçen yıl, çok genç yaşta kaybetti biricik eşini. Ve birkaç ay sonra kazandığı Gazi Koşusu'nda finişi geçerken parmağındaki alyansı öperek, kendisini gökyüzünden izleyen eşine selam gönderiyordu.

Bold Pilot efsanesi, kısa sürede tüm ülkeye yayıldı 90'ların ortalarında. Atçılıkla, yarışlarla ilgisi olmayanların sohbetlerini dahi bu geçilmez safkan süslüyordu artık. Rüzgâra kafa tutan sürati, herkeslerin dilindeydi.

O, Veliefendi'nin çimlerine çıktığında zaman adeta dururdu. Son düzlükte en dış kulvardan "kopup" geldiği zamansa, en kaliteli safkanlar, en sıkı rakipler için bile ikincilik tek hedef olurdu. Kariyerinin sonlarında, artık eski formuna uzak düştüğü günlerde dahi, onun yanına at yazmaya gitmezdi kolay kolay kimselerin eli. Efsaneye bir tür hakaret olurdu bu. Bold Pilot koşuyorsa tek geçilirdi.

BİR DEVRİN SİMGESİ

Başarılarla, rekorlarla dolu yılların ardından, emekliye ayrıldıktan seneler sonra, 2013'te yine bir Gazi öncesi, son kez geldi Veliefendi'ye. Gecikmiş bir jübile, bir veda için. Eski günleri, zaferlerini, o çimleri nasıl titrettiğini hatırlamıştı besbelli. Duruşu, tavırları değişiverdi. Bıraksalar o an piste çıkıp koşacaktı sanki. Onu avuçları patlayana kadar alkışlayanlara son kez veda ederken, "Buradan bir Bold Pilot geçti. Benim hikâyemi sonraki kuşaklara da anlatın" der gibiydi.

Bir devirdi Bold Pilot... Gültekin Alpay'ın o davudi sesiyle, kendinden geçerek aktardığı yarışlar demekti. Kimisi için "yaşamın ilk düzlüğü", kimisi içinse 90'lı yılların en önemli simgelerinden biriydi. Cuma günü 22 yaşında öldüğü haberi gelince, o yüzdendir ki anılar canlandı, sosyal medyada mesajlar yağdı, boğazlar düğümlendi.

Bold Piot, iki canlının bir arada yaptığı tek sporun kendine has heyecanını, o adrenalini, atların ne denli özel hayvanlar olduğunu kim bilir kaç kişiye öğretti. Biraz içine kapanık, çoğu insanın mesafeli kaldığı, hatta bazen burun kıvırdığı yarışçılık dünyasını "kitlelere mal eden" bir markaydı aynı zamanda.

Kim bilir kaç çocuk, kendisine en sevdiği atın adını soran "Seyfi amcaları"na "Bold Pilot" diye cevap verdi. Yavuzhan gibi eski şampiyonlarla yan yana artık gittiği yerde. Halis Karataş'ın, her ikisini de çok seven sevdiceğine selamıyla birlikte...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gönüllerin tek geçtiği şampiyon
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN