Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Adıyaman- hattında kitap dolusu hayaller

13 yaşındaki yaptığı bileklik ve taçları ’ye gönderdi ve elde ettiği gelir ile bir köy okuluna kitap köşesi yaptırdı. Öykü’nün bu okuldaki bir çocuğun: “Benim sadece iki hayalim oldu, çünkü yalnız iki kitabım var” sözleri üzerine genişlettiği projesi çığ gibi büyüdü

Giriş Tarihi: 1.3.2020 ABONE OL
Adıyaman-ABD hattında kitap dolusu hayaller

Henüz 13 yaşındayken kaç kişinin hayatına dokunabilirsiniz? Kaç çocuğu sevindirebilir, hayallerinde yer edinebilirsiniz? Sekizinci sınıf öğrencisi Öykü Apaydın, kardeş okul ziyareti sırasında kendisine, "Benim sadece iki hayalim oldu, çünkü yalnız iki kitabım var" diyen bir çocuğu görünce takdir toplayan bir sosyal sorumluluk projesinin parçası oldu. Kendi elleriyle yaptığı bileklik ve taçları bir sosyal sorumluluk oluşumu aracılığıyla ABD'ye gönderdi. Burada satılan ürünlerden elde edilen gelirle Adıyaman'daki bir köy okuluna "Kitaplardan Hayallere Okuma Köşesi" ve "Atatürk Köşesi" kurdu. Sırada ise Akıl ve Zeka Oyunları Atölyesi var... 13 yaşındaki Öykü Apaydın, Adıyaman Birey Okulları'nda öğrenim görüyor. Sanata ve sosyal yaşama dair becerileri pek çok yaşıtına göre bambaşka bir boyutta. Voleybol oynuyor hatta Antalya'da düzenlenen Uluslararası Çocuk Kupası'nda üçüncülük madalyasına uzandı. Piyano ve ukulele çalıyor. İngilizce Festivali'nde derece yaptı. Öykü, Birey Okulları'nın 'kardeş okulu' olan Adıyaman'ın Besni ilçesine bağlı Dikilitaş Halil Ağar Ortaokulu'nda kendisinde derin izler bırakan bir an yaşadı. Burada bir öğrenci, "Abla benim sadece iki kitabım var. Onu tekrar tekrar okuyup her defasında yeni hayaller kuruyorum" deyince çocuklar için bir şeyler yapmaya karar verdi.

UMUT OLAN BİLEKLİKLER
Bir devlet okulunda müzik öğretmeni olan annesi Ece Apaydın'ın da yardımıyla internette sosyal sorumluluk projelerini araştırdı. Ve bu sırada, Türkiye'de ekonomik düzeyi yetersiz çocukların eğitim ve sağlık alanlarını destekleyen programlar gerçekleştiren Türkiye'ye Yardım Köprüsü'nü (Bridge to Turkey-BTF) buldu. ABD'de yaşayan bir grup Türkün kurduğu BTF ile temasa geçti. "Ben de bir şeyler yapabilirim" diyerek yola çıkan Öykü, vakfın gönüllüsü oldu ve BTF'nin Books4Kids projesi için el yapımı bileklikler yaptı. Mum ipi ve nazar boncuklarıyla yaptığı 400 bilekliği geçen yıl ABD'ye gönderdi. Chicago'daki bazı etkinliklerde satışa sunulan bilekliklerden ilk etapta 350 dolar gelir elde edildi. Öykü ve annesi, Dikilitaş Halil Ağar Ortaokulu'na bu parayla Kitaplardan Hayalleri Okuma Köşesi ve Atatürk Köşesi kurdu. Geçtiğimiz aylarda bu kez 50 adet taç gönderen Öykü ve annesinin şimdiki hedefi ise, kalan bileklikler ve taçlardan gelecek parayla aynı okula Akıl ve Zeka Oyunları Atölyesi kazandırmak... Apaydın projesiyle ilgili şunları anlattı: "Kardeş okulda gördüğüm çocuklardan biri, elimdeki kitabın kapağını çok beğendi ve kitabı özetlediğimde sadece iki kitabı olduğunu ve bu kitapları da defalarca okuduğunu söyledi. Bana "Sen okuduğun kitapla hayal kuruyor musun?" diye sorduğunda her okuduğum kitapta farklı hayaller kurduğumu anlattım. O da bana "Benim sadece iki hayalim oldu, çünkü yalnız iki kitabım var" dedi. O an ilk defa hayallerimin çokluğundan utandım. Onlar için bir şeyler yapmaya karar verdim ve bu projeyi hayata geçirdim. Arkadaşlarım da çok mutlu oldu. Çok olumlu geri dönüşler aldım. Türkiye'nin pek çok yerinden bağış yapmak isteyenler oldu. Okulumda da kitaplar topluyorum. Projeyi genişletmek istiyorum..."

KIZIYLA GURUR DUYUYOR
Sözlerimi Geri Alamam şarkısını tüm öğrencileriyle birlikte ritimle seslendirerek 2019'da Hayat Müzikle Güzeldir projesiyle Yılın Öğretmeni seçilen anne Ece Apaydın ise, kızının kitap projesini genişletmek istediklerini ve böyle bir projede yer aldığı için onunla gurur duyduğunu söylüyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Adıyaman-ABD hattında kitap dolusu hayaller
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
SON DAKİKA