Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilinçsiz kullanımı ölüme neden oluyor!

Yrd. Doç. Dr. Arslan Terlemez bilinçsiz kullanımının ölüme yol açabileceğini, diş hekimlerine başvurmadan antibiyotik alınmaması gerektiği bildirdi.

Giriş Tarihi: 2.12.2015 16:40
Bilinçsiz kullanımı ölüme neden oluyor!
Çankırı'da üniversite öğrencisinin nda kullandığı nedeniyle hayatını kaybetmesi bilinçsiz antibiyotik ve ağrı kesici kullanımını bir kez daha gündeme getirdi.

Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Endodonti Anabilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Arslan Terlemez, yaptığı açıklamada, üniversite öğrencisi Derya Yücekaya'nın diş ağrısı sebebiyle kullandığı antibiyotiğin alerji yapması sonucu hayatını kaybettiğini anımsatarak, bu konuda daha duyarlı olunması gerektiğini belirtti.

GELİŞİGÜZEL ANTİBİYOTİK KULLANMANIN ZARARLARI
nin olmadığı durumlardaki ağrılarda antibiyotik kullanımının yanlış olduğunu ifade eden Terlemez, varlığını da ancak hekimlerin belirlemesi gerektiğini vurguladı.

Gereksiz yere ve yanlış dozda antibiyotik kullanımının, hem bakterilerde direnç gelişmesine hem de ilaca bağlı en hafif olarak ishal, en ağırı da alerjik anaflaktik şok ve ölüme kadar ulaşabilen istenmeyen sonuçlara sebep olabildiğini kaydeden Terlemez, diş ağrılarının genellikle gece oluştuğuna dikkati ��ekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilinçsiz kullanımı ölüme neden oluyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN