Bakanlığından '' açıklaması

Giriş Tarihi: 14.1.2016 10:40
Sağlık Bakanlığından 'H1N1' açıklaması

" takip çalışmaları" kapsamında bu sezon 2 bin 905 solunum semptomu olan hastadan alınan örneklerden 463'ünde İnfluenza tespit edildiği bildirildi.

Bakanlığından Bilimsel Danışma Kurulu toplantısına ilişkin yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de görülen grip vakalarının değerlendirildiği belirtildi.


Grip hastalığının kış sezonunda aralık ayının sonundan itibaren görülmeye başlandığı anımsatılan açıklamada, takip çalışmalarında, bu sezon 2 bin 905 solunum semptomu olan hastadan alınan örneklerden bin 261'inde solunum yolu ü tespit edildiği, bunlardan 595'inde Rhino ve RSV gibi diğer solunum yolu virüsleri, 463'ünde İnfluenza A , 134'ünde İnfluenza A H3N2 ve 38'inde influenza B virüsü bulunduğu bildirildi.

"Bugüne kadar incelenen virüs kaynaklı solunum yolu hastalıklarının yaklk yüzde 16'sının İnfluenza A H1N1, yüzde 24'ünün diğer solunum yolu virüsleri kaynaklı olduğu görülmektedir" ifadelerine yer verilen açıklamada, genetik analizlerde, İnfluenza A nün önceki sezonlarda dolaşımdaki virüsler ile aynı olduğu tespitine dikkat çekildi.

''Aşı ve ilaç virüse karşı etkili oluyor''

Mevcut aşı ve ilacın virüse karşı etkili olduğu vurgulanan açıklamada, "Ülke genelinde antiviral ilaç ve aşıya erişimde herhangi bir sıkıntı yoktur. Mevcut verilerin geçtiğimiz yıllardaki grip sezonu verileri ile karşılaştırılması yapıldığında farklı bir durum olmadığı, gribin olağan seyri içerisinde olduğu tespit edilmiştir" denildi.

Açıklamada, özellikle risk grubunda bulunanların aşılarını grip mevsimi boyunca yaptırabileceği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık Bakanlığından 'H1N1' açıklaması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN