Türkiye'nin en iyi haber sitesi

20 lik lerin zararları nelerdir? 20’lik in oluşturduğu problemler nelerdir?

Giriş Tarihi: 19.1.2016 17:28

20’lik lerin oluşturduğu problemler nelerdir?Birçok insanın gençlik yıllarında korkulu rüyası haline gelen yirmili yaş inin yanı sıra birçok sıkıntıya yol açabileceği ve çekilmesi gerektiği bilinmektedir.

Birçok insanın gençlik yıllarında korkulu rüyası haline gelen yirmili yaş lerinin yanı sıra birçok sıkıntıya yol açabileceği ve çekilmesi gerektiği bilinmektedir. Ağız içerisinde, dizininde olan en büyük üçüncü dişlerdir. Çoğu zaman oluşturduğu yer darlığı, oluştuğu bölgelerde kemik fazlalığı gibi nedenlerle meydana oluşmaktadır.

20'lik dişlerin oluşturduğu problemler nelerdir?

Çene kemiğinin içinde sorunluğu bir şekilde kalmaktadır Özel Akademi Ağız ve Diş Sağlığı Çene Cerrahisi Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Aslan, 20'li yaş dişlerinin çekilmesi gereken durumları izah etti. Aslan 20 yaş dişlerinin çürük, kist oluşumu, diş etinin iltihaplanması, yanak ısırma gibi meydana gelen rahatsızlıklarda çekilmesi gerektiğini belirtti.

Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Aslan, 20 yaş dişlerinin geride olmasından kaynaklı olarak zor temizlendiğini belirterek, ' dişlerin bu sebeple kolay çürüme meydana getirdiğini, anatomik yapılarından dolayı da kanal tedavisi yapılmasının ve çekilmesinin mümkün olmadığını belirtmektedir. 20'li yaş dişlerinin düzgün pozisyonda gelişmemesinden dolayı, ön dişlere yaptığı baskı sebebiyle, diş sıkışmalarına, zamanla yer değişmelerine neden olmasının yanı sıra gömük olarak kaldıkları durumlarda üzerindeki diş eti ile arasında biriken bakteriyle yol açtığı enfeksiyon, gelişmesine neden olur.

Meydana gelen enfeksiyon, yüzün şişmesine, ağız açmada zorluk, şiddetli ağrı, ve ağız kokusuna neden olmaktadır.Yrd. Doç. Dr. Muzaffer Aslan 20'lik dişlerin gömülü oldukları durumların hastalarda kist oluşumuna neden olabileceklerini ve bu rahatsızlığın muayene esnasında hekim tarafından çekilecek panoramik röntgenle teşhis edilebileceğini kaydetmektedir. Dolayısıyla uygulanan operasyon sırasında sinir zedelenmesine yol açabileceğini, çenenin uyuşukluk sürecinde kalabileceğini belirtmektedir.

Özellikle yapılan bu uygulamanın ' Çene Cerrahisi uzmanlarınca olanaklara sahip merkezlerde yapılması gerektiği konusuna dikkat çekti. 20'li dişlerin çekilmesini, sinüs lifting operasyonlarının gerçekleşmesin, yumuşak doku kist yapılarının, cerrahi işler ile yapılmasına sert ve yumuşak doku düzeltmelerinin, diş, çene cerrahisinin alanına girmektedir. Kök ucu rezeksiyonları, çene kırıkları operasyonları da cerrahi dalda gerçekleşmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
20 lik dişlerin zararları nelerdir? 20’lik dişlerin oluşturduğu problemler nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN