Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kalınbağırsak kanserinde kolonoskopinin önemi nedir?

Kolonoskopinin önemi nedir?“Kolon kanseri en sık rastlanılan 3. kanserdir ve bu kanserden korunmak mümkündür"

Giriş Tarihi: 20.1.2016 16:19
40 yaşından sonra yılda bir kez dışkıda gizli kan testi ve riskli bireylere kolonoskopik inceleme yapılarak kolon kanserine yakalanma ihtimali en aza indirilebilir.

Acıbadem Kocaeli Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Ahmet Alponat, kolon kanserlerinin çok büyük kısmının barsak ve rektum' un (kalın barsağın son kısmı) iç yüzeyini döşeyen dokuda gelişen polip adı verilen oluşumlardan kaynaklandığını belirtti. Prof. Dr. Alponat; "Polipler uzun yıllar boyunca kanserleşmeden sessiz kalabilirler. İşte bu dönemde, henüz kanserleşmeden teşhis edildiklerinde çıkarılırlarsa risk daha başından ortadan kaldırılmış olur. Polipler dışkıyla birlikte kanama şikayetine de yol açabilirler. Kanama çok az miktarda ise dışkıya karışık olacağından gözle fark edilemeyebilir. Bu tür kanamaları dışkıda gizli kan testi ortaya çıkarabilir. Eğer kanama gözle görünecek kadar fazla ise gizli kan testleri gereksizdir. Vakit geçirmeden doktora başvurmak gerekir" dedi.


Kalınbağırsak kanserinde kolonoskopinin önemi nedir?

Kolonoskopi:

Kolon ve rektum kanserlerinin öncü bulgusu olan polipleri tespit edip çıkarma, dolayısıyla kanser gelişmesini önlemede en etkili tanı ve tedavi metodudur. İşlem kolonoskop denilen ucunda ışığı ve kamerası olan yaklaşık 1 cm çapında kıvrılabilecek derecede yumuşak bir cihazdır. Bu cihazla anüsten (makat) girilerek kalın bağırsağın tamamı ve ince bağırsağın son kısmı incelenebilir. İnceleme sırasında gerekirse olağan dışı görünen yerlerde patolojik tetkik için örnek (biyopsi) alınabilir, kanser gelişmesine zemin teşkil edebilen polipler çıkarılabilir. Zaten esas hedef de budur. Yani hali hazırda gelişmiş olan kanseri teşhis etmekten ziyade kansere dönüşebilen polipleri ortadan kaldırmaktır.


Halk arasında anlatılan kulaktan kulağa yanlış aktarılan "çok ağrılı, barsak delinmesine yol açıyor gibi" korku senaryolarına itibar edilmemelidir. Zira işlem esnasında hem sakinleştirici hem de ağrı kesiciler, gerektiğinde de daha kuvvetli anestezik ilaçlar verilerek uygulama ağrısız olarak tamamlanmaktadır.

Kolonoskopi işlemi öncesi 1 gece önceden barsak temizliği (müshil kullanarak) yapılması yeterlidir. Günlerce aç kalmaya gerek yoktur.

Kolonoskopi işlemi sadece tanısal amaçlı yapıldığında 10 dakika gibi kısa bir sürede tamamlanabilmektedir. Polip çıkarılması söz konusu olursa poliplerin sayısı ve büyüklüğüne göre bu süre uzayabilir. İşlem tamamlandıktan sonra uygulanan sakinleştirici ilaçların etkilerinin geçmesi için yaklaşık 1 saat kadar daha hastanede kalmak gerekebilir. Bundan sonra kişi normal yaşamına geri dönebilir. Yani işlem hastanede kalmayı gerektiren bir uygulama değildir.

Kolonoskopi işleminin tecrübeli ellerde yapıldığında barsak delinmesi, kanama gibi riskleri yok denecek kadar azdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kalınbağırsak kanserinde kolonoskopinin önemi nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN