Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ne demektir?

Giriş Tarihi: 21.1.2016 09:57 Güncelleme Tarihi: 21.1.2016 10:01

? Her dört kadından birinde hayatının bir döneminde ortaya çıkan lar, kadınlarda en sık görülen sorunlardan birini oluşturmaktadır.

?

Her dört kadından birinde hayatının bir döneminde ortaya çıkan lar, kadınlarda en sık görülen sorunlardan birini oluşturmaktadır. Bunlar, rahim dokusundan kaynaklanan ve rahim şeklinin dışına taşan iyi huylu kitlelerdir.

Miyom nedir?


Miyomların ortaya çıkmasında genetik yatkınlığın önem taşıdığı bilinmektedir. Hastaların çoğunda birden fazla miyomun olduğu görülür. Östrojen, miyomların büyümesine neden olduğu için özellikle üreme çağında, hamilelik döneminde büyüdükleri gözlenmektedir. Menopoz döneminde ise eğer hasta hormon ilacı kullanmıyorsa genellikle küçülmektedir.

Miyomlar, rahimdeki yerleşimlerine göre de farklılaşır ve rahim içi astar dokuya doğru büyüyebildikleri gibi rahim içi kas dokusunda da yer alabilir. Ayrıca, rahim dışına doğru büyüyen miyomlar ve saplı miyomlar da kadınlarda görülebilir. Bunun dışında yumurtalık bölgesinde gelişen miyomlar da olabilmektedir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Miyom ne demektir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN