Türkiye'nin en iyi haber sitesi

psikologdan li terapi

psikolog Kübra Büyükbalta, hastalarına, eşliğinde seslendirdiği şarkılarla "li terapi" de yapıyor.

Giriş Tarihi: 17.5.2016 10:13
Görme engelli psikologdan müzikli terapi

Doğumundan hemen sonra kuvözde tedavi gördüğü sırada yetisini kaybeden Psikolog Kübra Büyükbalta, hem özel hem de iş yaşamında engelleri le aşıyor. Hastalarına li terapiler uygulayan Büyükbalta, onlara çalıp şarkı söylüyor.

Büyükbalta, lık alanında görev yapmak istediği için psikolog olmaya karar verdiğini, özel bir üniversitenin psikoloji bölümünden üniversite ikincisi ve bölüm birincisi olarak mezun olduğunu anlattı.

Büyükbalta, yaklaşık iki yıldır Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Dörtçelik Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Hastanesinde görev yaptığını ifade ederek, hastane başhekiminin ricasıyla müzikli terapi yapmaya başladığını söyledi.

MÜZİĞİN 'İYİLEŞTİRİCİ' GÜCÜNDEN YARARLANIYOR

Aynı hastanedeki psikolog arkadaşıyla sohbet ederken gitar çaldığından ve solistlik yaptığından bahsettiğini ve görüntülerini izlettiğini anlatan Büyükbalta, "Arkadaşım bu görüntüleri hastane başhekimimize izletmiş. Başhekimimiz bana böyle bir taleple geldi ve 'Orası bir psikiyatri hastanesi ve müzikli terapi onlara çok iyi gelir. Böyle bir şey yapar mısın?" dedi. Böylece müzikli terapilere başladık" dedi.

Büyükbalta, hastaların müzikli terapiden çok keyif aldıklarını dile getirerek, "Biz sadece müzik terapisi yapmıyoruz. Hastalar o gün müzik dinlemek istemiyorlarsa ortak bir konu buluyoruz ve onu hep birlikte tartışıyoruz. Bazen de bir saat boyunca müzik yapıyoruz, ben çalıyorum onlar söylüyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görme engelli psikologdan müzikli terapi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN