nedir yan etkileri nelerdir?

Giriş Tarihi: 2.6.2016 13:48
Kemoterapi nedir yan etkileri nelerdir?

ilaç kullanımı yoluyla kontrolsüz çoğalan ve istenmeyen li hücrelerin yok edilmesidir.

Cerrahi ve ışın tedavisi (radyoterapi) ile birlikte tümör tedavisinin çok önemli bir parçasıdır. Pek çok türü vardır, kemoterapi sırasında hissettikleriniz bir başkasının deneyiminden çok farklı olabilir.

KEMOTERAPİ NİÇİN YAN ETKİ YAPAR?

Kemoterapi ilaçları istenmeyen hücreleri yok ederken vücudun normal hücrelerini de etkiler. Kemoterapiden en çok etkilenen normal vücut hücreleri kemik iliği, mide-bağırsak sistemi ve saç kökü hücreleri gibi en hızlı bölünen hücrelerdir. Bu nedenle en sık rastlanan yan etkiler yorgunluk, bulantı, kusma ve saç dökülmesidir. Yan etkiler kullanılan ilaca sizin vücudunuzun bireysel tepkisidir. Bu nedenle her hasta için belirli bir yan etkiye ilişkin bir tahminde bulunmak güçtür. Bir kemoterapi uygulaması sonrası gözlemlediğiniz bir yan etkinin bir sonraki uygulama sonrası aynı olmadığını görebiliriz.

KEMOTERAPİNİN YAN ETKİLERİYLE NASIL BAŞA ÇIKACAKSINIZ?

Kemoterapinin bir çok farklı yan etkisi olabilir: Halsizlik ve yorgunluk hali, kansızlık, iştahsızlık, kanama, kabızlık, , saç dökülmesi, enfeksiyon riskinin artması, hafıza değişiklikleri, yutkunma zorluğu, bulantı ve kusma, kas ve sinir sistemindeki değişiklikler, , cinsellik ve üreme sistemindeki değişiklikler, cilt ve tırnaklarda değişiklikler, ödem ve idrar değişiklikleri, kemoterapinin olası yan etkileridir. Sıralanan yan etkiler bütün hastalarda görülmeyeceğinden yan etki listesinin uzun olmasından ötürü endişeye kapılmanıza gerek yoktur.

KEMOTERAPİ ALAN HASTALAR NASIL BESLENMELİ?

KEMOTERAPİ GÖREN KIZ ÇOCUKLARI ANNE OLABİLECEK!

KANSER TEDAVİSİNDE UMUT VEREN YÖNTEM

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kemoterapi nedir yan etkileri nelerdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN