Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Manyetik kirlilik sağlığımızı tehdit ediyor

Günümüzde, elektromanyetik cihazların hayatımıza girmesiyle, yeni bir kirlilik doğdu.

Giriş Tarihi: 31.8.2016 15:20
Manyetik kirlilik sağlığımızı tehdit ediyor

Hareketli elektrik yükleri manyetik alan oluşturur. Bu nedenle, bio-elektriksel olan her alanda yani canlılarda mutlaka manyetik alan vardır. İnsanı oluşturan maddelerin birbiriyle haberleşmek için kullandıkları manyetik alanın sinyalleri birbiriyle uyum içindedir. Bu sinyaller manyetik alanı ile de uyum içindedir. Manyetik uyum çeşitli nedenlerden dolayı bozulabilmektedir.

Günümüzde, elektromanyetik cihazların hayatımıza girmesiyle, yeni bir kirlilik türü doğmuştur. Yüksek gerilim hatları, bilgisayarlar, telefonlar vd. elektro-smog kaynaklarıdır. Tüm bunların yanı sıra, dış etkenler de vardır; dünyanın manyetik kutbu sürekli yer değiştirmektedir. Canlıların manyetik alanının dünya ile uyumunun zorlaşması, bu süreç hızlanınca kaçınılmaz sonuç olarak sağlığı etkilemeye başlamıştır.

Manyetik kirlilik gözle görülmez ama son yıllarda yüksek bir ivmeyle artmaktadır. sağlık üzerine olumsuz etkileri de katlanarak artmıştır. Bio-manyetik alan çalışmaları, uzay çalışmaları sonrasına denk düşer.

Uzaya gönderilen astronotlarda görülen ve haftalarca sürebilen yorgunluk, adale ağrısı, baş ağrısı ve dönmesinin nedeni ilk yıllarda anlaşılamamıştı. Daha sonraki yıllarda, sürdürülen kapsamlı araştırmalar sonucu, bu belirtilerin dünyanın manyetik alanından uzaklaşmaya bağlı olduğu anlaşıldı.

MANYETİK KİRLİLİK İÇİN EVDE YAPILABİLECEKLER:

1. Mümkün olduğu kadarıyla elektronik cihazları (, bilgisayar, televizyon…) az kullanalım. Gerekmediği zamanlarda kapalı tutalım.

2. Kullanmadığımız zamanlarda bizden mümkün olduğu kadarıyla uzakta bulunduralım.

3. Geceleri yatak odasında telefon bırakmayalım.

4. Çok gerekmedikçe telsiz telefon yerine kablolu telefonları tercih edelim.

5. Televizyonu mutlaka fişinden kapatalım. Uzaktan kumanda ile kapatırsak manyetik kirlilik devam edecektir.

6. Cep telefonlarını mutlaka kulaklık ile kullanalım.

7. Her bulduğumuz fırsatta çıplak ayakla toprağa temas edelim.

KAYNAK:MİLLİYET

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Manyetik kirlilik sağlığımızı tehdit ediyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN