Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Danışmadan kullanmak sağlık açısından büyük risk"

Tüm Eczacı İşverenler Sendikası (TEİS) Genel Başkanı Nurten Saydan, ilaçların eczacıların uzmanlık alanı olduğunu belirterek, eczacıya ve doktora danışmadan kullanımının sağlık açısından büyük risk taşıdığını vurguladı.

Giriş Tarihi: 23.5.2017 14:17 Güncelleme Tarihi: 23.5.2017 14:26
Danışmadan ilaç kullanmak sağlık açısından büyük risk

Saydan, yaptığı açıklamada, Türkiye'de bilinçsiz ilaç kullanımının önlenemediğini ve buna bağlı gelişen yan etkiler sebebiyle tedavi ve ilaç maliyetinin arttığını kaydetti.

Saydan, "İlaç rastgele alınacak ve kullanılacak bir ürün değildir. Eczacınıza ve doktorunuza sormadan, danışmadan ilaç kullanmak sağlığınız açısından büyük risk demektir. İster bitkisel ister kimyasal, kullandığımız her ilacın yan etkisi bulunmaktadır." ifadelerine yer verdi.

İlacın, dozunda ve zamanında kullanıldığında etki eden kimyasal bir madde olduğunu belirten Saydan, gereğinden fazla kullanılmasının istenmeyen yan etkilere, gereğinden az kullanılmasının ise istenen tedavinin gerçekleşmemesine neden olacağının altını çizdi.

"İLAÇ ECZACILARIN UZMANLIK ALANI"

Türkiye'de geleneksel eczacılık modeli uygulandığını, bunun dünyada da en sağlıklı model kabul edildiğini aktaran Saydan, şunları kaydetti: "Bizler eczane eczacıları olarak 7 gün 24 saat eczanelerimizde ilaç ve sağlık danışmanlığı hizmeti vermekteyiz ve bilinçsiz ilaç tüketimi konusunda eczacılarımız üstlerine düşen görevi tam anlamıyla yapmaktadır. Ancak hastalarımız konu komşu tavsiyesi nedeniyle ciddi anlamda sağlık sorunları yaşamaktadır. Geçtiğimiz günlerde basında yer alan, komşu tavsiyesiyle yanlış ilaç kullanıp 4 ay hastane yattıktan sonra ölümden dönen hastanın haberi, bizim, endişelerimizde ve uyarılarımızda ne kadar haklı olduğumuzu maalesef bir kez daha ortaya koymuştur.

İlaç, eczacıların uzmanlık alanıdır, yani ilaçları en iyi eczacılar bilir. İster bitkisel yoldan ister kimyasal yoldan elde edilmiş olsun bütün ilaçların eğitimini alan tek meslek, eczacılık mesleğidir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Danışmadan ilaç kullanmak sağlık açısından büyük risk"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN