Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çağımızın vebası enfeksiyonu!

Dr. 'Tıp yıllardır görmezden geldiği bağırsak sistemine daha yakın ilgi göstermeye başladı’ dedi.

Giriş Tarihi: 2.8.2017 15:44 Güncelleme Tarihi: 2.8.2017 15:48
Çağımızın vebası Candida enfeksiyonu!

Eren " Bağırsak florasının sağlık için önemi artık inkar edilemeyen bir gerçek. Yıllar öncesinden hipokrat ' Bütün hastalıklar bağırsaktan başlar. Bağırsak hasta ise vücudun geri kalan kısmı da hastadır ' diyerek bağırsağın önemine dikkat çekmiştir. Binlerce yıllık bu gerçek ne yazıkki ancak yeni yeni farkedilmeye başlamıştır. Aslında doğal ve kadim tıp yaklaşımlarında bağırsaklar hep ön planda tutulmuştur. Ortodoks tıbbının bağırsağı fark etmesi ise hastalıkların tedavi yaklaşımını kökten değiştirecek gibi görünmektedir" dedi.

BAKTERİLERİN VARLIĞI ZARARLI BAKTERİLERİN ÇOĞALMASINI ENGELLER

Dr. Hasan Hüsnü Eren, bağırsak florası %85 faydalı , %15 de patojen (zararlı) bakterilerden oluşacağını. Faydalı bakteriler önemli kısmı bacillus cinsi mikroorganizmalardan, zararlı bakteriler önemli kısmı ise candida ve clostridium cinsi mikroorganizmalardan oluştuğunu. Bağırsak florasında probiyotik bakterilerin varlığı zararlı bakterilerin çoğalmasını engellendiğini. Flora bozulduğunda bağırsaklarda candida çoğalmaya başlayacağını ifade etti.

CANDİDA ALBİCANS BİR ÇEŞİT MAYA MANTARIDIR

Dr. Hasan Hüsnü Eren sözlerine şöyle devam etti; Candida albicans bir çeşit maya mantarıdır. Özellikle gelişigüzel antibiyotik kullanımı faydalı bakterileri yok ettiği için candidanın çoğalmasının en önemli sebebidir. Bunun dışında düzensiz beslenme, hazır gıdalar, rafine şeker tüketimi, rafine un, karbonhidrata dönüşen patates, pirinç gibi gıda tüketimi, stress, bilinçsiz yapılan diyet uygulamaları candida artışına sebep olur. Sezaryen ile yapılan doğumlar sonrası çocukta sağlıklı bağırsak florası olmadığı için candida mantar enfeksiyonu riski yüksektir.

BİRÇOK HASTALIK OLUŞABİLİR

Eren 'Candida miktarının artışına bağlı olarak vücudumuzda birçok hastalık oluşabilir. Tedaviye cevap vermeyen birçok hastalığın altında candida mantar enfeksiyonunu aramak gerekir. Vücudunuzda mantar enfeksiyonu, ağızda pamukçuk, kadınlarda sık görülen vajinal akıntı varsa, bunun kökeninin bağırsaktaki candida albicans enfeksiyonu olabileceği unutulmamalıdır' dedi.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIFLAR

Dr. Hasan Hüsnü Eren "Uzun süreli kansızlık, tedaviye rağmen düzelmeyen vitamin ve mineral eksiklikleri olan hastalarda candida enfeksiyonu yönüyle araştırma yapılmalıdır. Candida mantarı çoğalarak bağırsak iç duvarına tutunur ve burada hasar oluşturur. Bağırsak normalde bariyer özelliği olan bir organdır. Yapısı bozulunca geçirgen hale gelir ve tam olarak sindirilmeyen gıdalar bağırsak duvarını aşarak vücudumuza girer. Bu gıdalara karşı bir immun reaksiyon başlar. Gıda entoleransları oluşur. Obezite gelişir. Bağışıklık sistemi zayıflar. Candida enfeksiyonu olan kişilerde şeker hastalarının şikâyetlerine benzer belirtiler oluşur. Bu hastaların karaciğerlerinde bozukluk vardır. Bunun sebebi candida mantarının gıdalarla alınan şekerden alkol oluşturmasıdır. Alkol karaciğer için toksiktir. Diyette ne kadar çok şeker varsa o kadar cok alkol üretilir ve karaciğer toksitite riski o kadar artar. Mantar enfeksiyonu olan kişilerde eklem ve kas ağrıları da sık rastlanılan belirtilerdir. Bu şikâyetlerin sebebi mantarların çoğalması sırasındaki oluşturdukları sporları ve metabolizma ürünlerine bağlıdır. Bu durumda uygulanan romatizma tedavisinin yararı olmaz. Candida tedavi edilmeden eklem ağrıları tedavi edilemez. Bağırsakta mantar enfeksiyonu olan birçok kişide sürekli olarak burun ve sinüs mukozasında şişme ve tıkanıklık olur. Bağırsak mukozalarında mantarların yaptığı tahriş, diğer mukozalara da (doğrudan mantar enfeksiyonu olmaksızın) yansır' dedi.

Dr. Hasan Hüsnü Eren son olarak; Candida aslında oluşturduğu kronik yorgunluk, uyku bozuklukları, aşırı sinirlilik gibi rahatsızlıkların yanı sıra birçok hastalığın altında yatan en önemli sebeptir. Aşağıdaki rahatsızlıklardan birinden muzdarip iseniz altında mutlaka candida enfeksiyonu olup olmadığından emin olmalısınız. Çünkü candida tedavi edilmeden sebep olduğu rahatsızlıklardan kurtulamazsınız.

CANDİDA MANTAR ARTIŞINA BAĞLI OLARAK GÖRÜLEN ÖNEMLİ RAHATSIZLIKLAR

Tiroid / adrenal yetmezlik.

Alerjiler .

Ciltte sivilce, akne, kızarıklık, kaşıntı, saç dökülmesi.

Kadınlarda tekrarlayan idrar yanmaları.

Vajinal mantar enfeksiyonları.

Açlık hissi, aşırı derecede şeker tüketme ihtiyacı.

Depresif ruh hali, sinirlilik, uyuşukluk, sık ruh hali değişimleri.

Migren türü baş ağrıları.

Burun tıkanıklığı ve nefes darlığı.

Kulaklarda iltihaplanma ve kulak çevresinde kaşıntı, çınlama.

Sırt, ense ve omuz ağrısı.

Eklemler ağrıları, eklemde şişmeler.

Bağırsaklarda gaz, kabızlık, hazımsızlık, geğirme.

Mide ekşimeleri, buna bağlı boğazda yanma, ağız kuruluğu.

Sık sık aft oluşumu.

Ağız kokusu, dışkıda kötü koku, ağızda tat bozukluğu.

Kilo verememe veya kilo alamama.

El ve ayak tırnaklarında geçmeyen mantar enfeksiyonu.

Çocuklarda öğrenme bozuklukları, ajitasyon.

Bebeklerde ishal veya kabızlık yanında popoda kızarıklık ve geçmeyen pişik durumu, ağızda pamukçuk

Prostatitis, iktidarsızlık, cinsel arzu kaybı Kramp ve regl düzensizlikleri, regl öncesi aşırı gerginlik.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çağımızın vebası Candida enfeksiyonu!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN