Türkiye'nin en iyi haber sitesi

yalnızca yetişkinleri değil, küçük yaştaki çocukları da vuruyor!

yalnızca yetişkinleri değil, küçük yaştaki çocukları da etkisi altına alarak yaşam kalitelerini olumsuz etkiliyor. 7 yaşın altındaki çocuklar bu ağrıyı ifade etmekte güçlük çekseler de ağrının seyri kendini belli ediyor. Erkek çocuklarına nazaran, kız çocuklarında daha fazla görülen okul performansını da olumsuz etkileyebiliyor. Nöroloji Uzmanı Uzm. Dr. Gamze Eroğlu Arığ, görülen migren ağrılarına dikkat çekerek hastalığın tanı ve tedavisi hakkında bilinmeyenleri anlattı.

Giriş Tarihi: 16.3.2018 15:56 Güncelleme Tarihi: 16.3.2018 15:57
Migren yalnızca yetişkinleri değil, küçük yaştaki çocukları da vuruyor!

Yetişkin hastalığı olarak bilinen aslında yaş ayrımı gözetmeden her bireyin günlük hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Hayat kalitesini düşüren hastalıkları içerisinde yer alan bu rahatsızlığın sıklığı, alınacak çeşitli tedbirlerle seyrekleştirilebiliyor. Çocuğu migrenden muzdarip olan ailelerin hastalığı iyi tanımaları ve iyi birer gözlemci olmaları gerekiyor. Çocuğun baş ağrısı şikayetleri başladığında gerekli bilgileri not almaları, ağrı sürecini gözlemlemeleri ve tedavi sürecinde çocuğun yanında olmaları büyük önem taşıyor.

HASTALIKTA IŞIK VE SESE KARŞI DUYARLILIK ARTIYOR

Migren, ataklar halinde görülen ve bulantı, kusma, baş ağrısı, baş dönmesi, görme bozuklukları, ışık ve sese karşı duyarlılığın artması gibi belirtiler ile gelişme gösteren bir hastalık. Nedeni bilinmeyen , beyin damarları ve sinir iletim sistemindeki kimyasal değişiklikler ile ortaya çıkıyor.

ARKADAŞINA GÖNDER
Migren yalnızca yetişkinleri değil, küçük yaştaki çocukları da vuruyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN