1 Kasım 2015 seçimleri - sorgulama

Giriş Tarihi: 8.10.2015 11:48 Güncelleme Tarihi: 8.10.2015 12:02
1 Kasım 2015 seçimleri - YSK seçmen sorgulama

sorgulama ile nerede oy kullanacağınızı rahatlıkla görebilirsiniz. 1 Kasım’da yapılacak seçimler öncesinde tarafından vatandaşların bilgileri güncelledi. Vatandaşlar seçmen sorgulama işlemleri ile hangi okulda ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenebilecekler. İşte seçmen sorgulama işlemleri

sorgulama ile 1 Kasım'da oy kullanacağınız okulu görebilir ve seçmen bilgilerinize ulaşabilirsiniz. Partilerin seçim vaatlerinin açıklanmasının ardından mitingler devam ediyor. ise bir yandan vatandaşların bilgilerinin bulunduğu seçmen sorgulama panelini aktif etti. Buna göre vatandaşlar kimlik bilgileriyle seçmen sorgulama işlemlerini gerçekleştirebilecek ve oy kullanacakları yeri görebilecekler.

Seçmen sorgulama için tıklayınız

Seçim takviminin bazı önemli aşamaları şöyle:

2 Eylül: Muhtarlık bölgesi askı listeleri saat 08.00'de askıya çıkarılacak. Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listeleri de güncelleştirilmek üzere askıya çıkarılacak. Yurtdışı seçmen kütüğü "www.ysk.gov.tr" adresinde ilan edilecek ve itirazlar başlayacak. "www.ysk.gov.tr" adresinden bina bazında seçmen kayıtlarının sorgulanmasına başlanacak.

10 Eylül: Muhtarlık bölgesi askı listeleriyle tutuklular ve taksirli suçlardan hükümlülere ilişkin askı listelerinin askıdan indirilmesi ve yapılacak itirazların son günü. Yurt Dışı Seçmen Kütüğünün, www.ysk.gov.tr adresinden yapılan ilanının sonlandırılarak bu durumun tutanak altına alınması ve Yurt Dışı Seçmen Kütüğüne yapılacak itirazların son günü.

13 Eylül: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesiyle ilgili kura çekimi.

18 Eylül: Siyasi partilerin genel merkezlerinin, seçime katılacakları seçim çevrelerine ait aday listelerini YSK Başkanlığına alındı belgesi karşılığında DVD ve kağıt ortamında en geç saat 17.00'ye kadar vermelerinin son günü.

20 Eylül: Yurtiçi ve yurtdışı seçmen kütükleri kesinleştirilecek. Yurtiçi seçmenlerin oy vereceği yer ve sandıklar belirlenecek. Yurtdışı seçmenlerin oy kullanacakları temsilcilik, tarih aralığı ve yer bilgileri www.ysk.gov.tr adresinden ilan edilecek.

22 Eylül: Siyasi partilerin aday listeleri ile bağımsız adayların başvuru evrakındaki eksiklikleri tamamlamalarının ve bağımsız adayların adaylıktan vazgeçmelerinin son günü.

28 Eylül: Siyasi partilerin seçim çevreleri itibarıyla milletvekili kesin aday listeleri ile bağımsız adaylar radyo, televizyon, Resmi Gazete ve illerde ilan edilecek.

8 Ekim: Yurtdışı temsilciliklerde ve gümrük kapılarında oy verme işlemine başlanacak.

13 Ekim: Başvuran siyasi partilerin radyo ve televizyonda yapacakları propaganda konuşmalarının yayın ve zaman sıralarının belirlenmesi için kura çekilecek.

22 Ekim: Propaganda serbestliği ve bir kısım seçim yasakları başlayacak.

25 Ekim: Yurtdışı temsilciliklerde oy verme işlemi sona erecek. Radyo ve televizyon propaganda konuşmaları başlayacak.

31 Ekim: Seçim propagandası saat 18.00'de sona erecek.

1 Kasım: Oy verme günü.

Gurbetçiler için oy tarihi belirlendi

Yurt dışındaki vatandaşlar 1 Kasım'da yapılacak 26. dönem milletvekili genel seçimi için 8 Ekim'de oy kullanmaya başlayacak. Oy verme işlemi yurt dışında 25 Ekim'de sona erecek.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçim takvimi çalışmalarını tamamladı.

Buna göre, kurul, bu seçim için de yurt dışında oy kullandıracak. Oy verme günleri ülkelere göre farklılık gösterecek. Yurt dışında ve gümrük kapılarında oy verme işlemi 8 Ekim'de başlayacak ve 18 gün sürecek.

Yurt dışındaki vatandaşlar randevu almaksızın bulunduğu ülke için belirlenen günlerde oy kullanabilecek. Yurt dışında oy kullanma işlemi 25 Ekim'de sona erecek. Gümrük kapılarında ise 1 Kasım'a kadar oy verilebilecek.

Oylar, 7 Haziran'daki seçimde olduğu gibi, kullanıldıkları ülkelerden uçak veya diplomatik kuryeyle Türkiye'ye getirildikten sonra 1 Kasım'da Türkiye'de oy verme işleminin tamamlanmasının ardından açılıp sayılacak.

Seçmen sorgulama ile nerede oy kullanacağınızı rahatlıkla görebilirsiniz. 1 Kasım'da yapılacak seçimler öncesinde YSK tarafından vatandaşların bilgileri güncelledi. Vatandaşlar seçmen sorgulama işlemleri ile hangi okulda ve hangi sandıkta oy kullanacağını öğrenebilecekler. İşte seçmen sorgulama işlemleri

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
1 Kasım 2015 seçimleri - YSK seçmen sorgulama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN