Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'ın sistemini lediler

Bazı satıcılar gelecek sene kendi mobil sistemini başlatmayı planlıyor.

Giriş Tarihi: 26.10.2014 21:12
Apple'ın ödeme sistemini engellediler

Pay ile birlikte ortalık biraz karıştı. Çünkü herkes kendi mobil sisteminin peşinde. Walmart, Kmart, 7-Eleven, Best Buy gibi ağır toplar dahil olmak üzere ile düpedüz rekabet var gözüküyor. Perakendecilerin 2012'deki ortak girişimleri söz konusu. CurrentC denilen kendi mobil ödeme sistemi üstünde çalışmalar devam ediyor. Önümüzdeki sene bu sistemi devreye sokacaklar. Bu durumda Apple Pay'i desteklemeye pek niyetleri yok.

Geçtiğimiz ay Apple'ın duyurusunu takiben Wal-Mart ve Best Buy, Wall Street Journal'a Apple Pay sisteminin müşterileri tarafından kullanılmayacağını doğruladı. Bu hafta başında ise Rite Aid'in (İlaç satıcısı) NFC okuyucularını değiştirdiği (Ya da engellediği) ortaya çıktı. Böylece Apple Pay, Google Wallet, SoftCard gibi sistemlerin erişimini ledi. Bir temsilci daha sonra bu haberi iMore sitesine doğruladı. Son gelişmelere göre CVS, Apple Pay'i kapatmış durumda. Her iki şirkette gelecek sene beklenen CurrentC'yi destekleyecek duruyor.

Mobil ödeme pazarının kontrolü için verilen mücadele satıcılar ve bankalar arasında sürtüşmeye yol açıyor. Bankalar heyecanla kendi kredi kartları ile alımların sayısını arttırmak için Apple Pay'i yeni bir yol olarak görmeye başladı ve destek verdi. Ancak Apple güverteye tüccarları da almak istedi. Apple'ın web sitesine hızlıca bakınca sayının yüksek olmadığı belli.

Şu anda tek bir banka CurrentC'yi destekliyor. Bu sistemde ücretsiz kart işlemleri ve kontrol noktası satıcılar için daha çekici. Wal-Mart dışında CurrentC ortakları arasında Gap, Old Navy, 7-Eleven, Kohls, Lowes, Dunkin'Donuts, Sam's Club, Sears, Kmart, Bed, Bath & Beyond, Banana Republic, Stop & Shop ve Wendy's gibi isiler var. Yakın zamanda bu zincire neredeyse tüm benzin istasyonları da dahil olacak.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Apple'ın ödeme sistemini engellediler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN