den kararı

emsal olabilecek yeni bir karar verdi.

Giriş Tarihi: 3.11.2014 17:27 Güncelleme Tarihi: 3.11.2014 17:28
Mahkemeden iPhone kararı

Akıllı telefonların özellikleri gün geçtikçe gelişiyor. Geçtiğimiz sene 5S'le birlikte tüketicilerin hayatına girdi. 'ın dokunmatik kimliği artık , , Air 2 ve 'te de yer alıyor. Ancak ilginç bir gelişme var. Virginia mahkemesinde dokunmatik kimlik konusunda emsal alınabilecek bir karar verildi.

Karara göre kullanıcı telefonunun şifresini polise söylemek zorunda değil. Ancak böyle bir durum kişiyi mahkum ettirebilecek bilgiyi de koruyabilir. Yargıç parmak izinin fiziksel bir nesne olduğuna hükmetti. Kısaca polis mobil cihazda bulunan parmak izi konusunda zorlama yapabilir.

Bu durum aslında kız arkadaşını boğmaya teşebbüsle suçlanan David Baust ile alakalı. Savcılar Baust'un telefonundaki video veya videolara ulaşmak istiyorlardı. Bu yüzden başvuru yapmışlardı. Eğer David Baust'un telefonunda dokunmatik kimlikle şifreleme varsa savcılar artık çok rahat şekilde telefonunu açabilir. Dokunmatik kimliği veya parmak izi kimliğiyle ilgili bu durum anayasa mahkemesi kararı gibi bağlayıcı değil. Ancak baştada belirttiğimiz gibi diğer mahkemelere emsal teşkil edebilir.

Bu kararın benzeri diğer ülkelerde de çıkabilir. Siz bu karar hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mahkemeden iPhone kararı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN