Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Elektrikli araçlara '' dopingi

ve IBM tarafından geliştirilecek piller ile elektrikli araçların menzil sorunu sona erecek. Yeni teknolojiyle otomobiller 800 kim gidecek

Giriş Tarihi: 25.11.2014 09:40
Elektrikli araçlara 'ASELSAN' dopingi
ASELSAN ve IBM tarafından geliştirilecek proje kapsamında Milimetre Dalga Tümleşik Devreler; araçlarda çarpışma önleme, sınır koruma, havalimanı yabancı cisim tespit, meteoroloji, otonom iniş yardım amaçlı radarların geliştirilmesi için kullanılacak. Yine SAN ve IBM, üretecekleri yeni nesil piller ile elektrikli araçların menzil sorununun sona erdirecek çalışmaya ortak imza attı. ASELSAN, yurt içinde yürüttüğü yüksek nitelikli araştırma çalışmalarının seviyesini yurt dışındaki lider araştırma şirketleri ve kurumları ile işbirliği yaparak daha da artırmayı hedefliyor.

ASELSAN, bu hedef doğrultusunda dünyanın en büyük araştırma merkezlerine sahip IBM ile ortak araştırma projeleri yürütme konusunda sözleşme imzaladı.

ASELSAN Genel Müdürü Dr. Faik Eken ve IBM Genel Müdür Yardımcısı Kenneth J. Keating Jr. tarafından imzalanan sözleşmeye göre başlangıç olarak Metal-Hava pil teknolojileri ve Milimetre Dalga Tümleşik Devreler üzerinde ortak Ar-Ge faaliyetleri yapılacak.

ASELSAN, IBM İLE OTOMOBİLER İÇİN YENİ NESİL PİL GELİŞTİRECEK

Ar-Ge faaliyetleri kapsamında, geliştirilecek Metal-Hava (Metal-Air) Pilleri, mevcut Li-ion pillerine göre, aynı ağırlıkta en az 5 kat daha fazla enerji depolayabilecek. Söz konusu yeni piller, bu niteliği ile elektrikli araçların menzil sorununu tümüyle çözen kritik bir yapıtaşı olacak.

Mevcut Li-ion pil teknolojileri ile ancak 160 km (100 mil) gidebilen aile tipi bir binek otomobil, geliştirilecek yeni teknoloji sayesinde en az 800 km (500 mil) mesafeyi alabilecek. Örneğin; dört kişilik bir aileyi taşıyan , tam doldurulmuş bataryası ile İstanbul'dan Kayseri'ye hiç şarj edilmeden ulaşabilecek.

TRAFİK KAZALARINI ÖNLEYECEK RADAR

ASELSAN ve IBM işbirliğinde yürütülecek ortak araştırma faaliyetleri sadece Metal Hava Pilleri ile sınırlı değil. IBM teknolojisi kullanılarak geliştirilecek tümleşik devreler ve bu devrelere entegre edilecek ASELSAN teknolojisi ile birçok radar uygulaması için gerekli teknolojik altyapı kazanılıyor.

Proje kapsamında geliştirilecek Milimetre Dalga Tümleşik Devreler; araçlarda çarpışma önleme, sınır koruma, havalimanı yabancı cisim tespit, meteoroloji, otonom iniş yardım amaçlı radarların geliştirilmesi için kullanılacak.

ASELSAN SİVİL ALANLARDA DA KRİTİK TEKNOLOJİLER KAZANIYOR

IBM gibi dünyanın önde gelen araştırma kuruluşlarından biri ile oluşturulan işbirliği başka alanlarda da genişleyerek devam edecek ve ASELSAN'a kritik teknolojileri geliştirme konusunda önemli avantajlar sağlayacak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Elektrikli araçlara 'ASELSAN' dopingi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN