Yeni 'un camı çok dayanıklı olacak

'ın, yerine 'nin çözümünü kullanacağına dair rivayetler var.

Giriş Tarihi: 28.11.2014 17:38 Güncelleme Tarihi: 28.11.2014 17:38
Yeni iPhone'un camı çok dayanıklı olacak

6 ve 6 Plus'ın safir ekranla çıkacağı söylendi. Ama telefonlar açıklandığında safir ekran olmadığı gerçeği de ortaya çıktı. Şimdilik safir ekran Watch'ta var. Safir camla ilgili ortalık biraz karışmış durumda. İlk olarak GT Advanced'ın iflas etmesi Apple'ın safir planlarına darbe vurdu. China Economic Weekly'nin raporuna göreyse Foxconn, Çin'de Zhengzhou şehrinde yeni bir tesis kuruyor. Bu tesiste ise safir ekran üretilecek.

Yeni tesisin kurulması biraz daha zaman alacak. Bu yüzden Apple'ın iPhone 6S ve 6S Plus modellerinde safir ekranın olması beklenmiyor. iPhone 7 daha yüksek bir olasılık gibi duruyor.

Her ne kadar son günlerde safir cam ve Apple konusunda böyle bir gelişme yaşansa da, Cupertino merkezli şirket farklı bir çözüme yönelebilir. Bu konuda internet üstünde çeşitli yorumlar yapılıyor. İlginç olansa Apple'ın bir sonraki iPhone modellerinde Asahi'nin Dragontrail çözümünü kullanacağına dair söylemler var. Asahi Glass (Mitsubishi'nin çekirdek şirketlerinden biri) tarafından üretilen Dragontrail, Gorilla Glass'a benziyor. Çizilme ve darbelere karşı yüksek dirençli alkali-alüminosilikat bir cam levha. Vickers testinde yüksek bir derece aldı. Xperia Z1/Z2/Z3, Xiaomi MI2 ve Redmi gibi mobil cihazlarda kullanılıyor.

Konuyla ilgili olarak Glass'la bağlantıya geçtik, ancak Asahi'den Ken Sugawara bu konuda çok üzgün olduklarını ve cevap veremeyeceklerini, müşterilerle alakalı olarak şirket kuralını anlamamız gerektiğini belirtti. Geçmişte Apple'la veya herhangi bir şirketle ilgili cevap vermekten kaçınan farklı şirketler olmuştu. Buna rağmen söylentilerin gerçeklik kazandığı durumlar yaşandı. Olasılıklar dahilinde Apple belki Asahi ile görüşmüş olabilir, belki gelecek sene iPhone'larda kullanılabilir. Dragontrail'in dayanıklılık testi videolarını buradan izleyebilirsiniz. İyi seyirler.

Siz bu gelişme için ne düşünüyorsunuz? Xperia Z ailesinin ekranında kullanılan korumanın iPhone'da olmasını ister misiniz? Safir camla ilgili düşünceleriniz nedir? Yorumlarınızı bizimle paylaşın.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yeni iPhone'un camı çok dayanıklı olacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN