Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lar bizi mi dinliyor?

Uyarı var. Özel bilgilerinizi bu ların yakınlarındayken konuşmayın.

Giriş Tarihi: 11.2.2015 11:05 Güncelleme Tarihi: 11.2.2015 11:19
Televizyonlar bizi mi dinliyor?

Evinizde var mı? Peki sesli kontrol sistemine destek veriyor mu? Belki evet, belki de hayır, ama bu haberimizi okumanızda yarar var.

The Week sitesinde yer alan habere göre Samsung, akıllı televizyon kullanan teknolojiseverleri uyarıyor ve bu televizyonların yakınındayken aileniz ve arkadaşlarınızla özel bilgiler içeren konuşmalar yapmamanızı bildiriyor. Neden mi? Çünkü bu konuşmalarınız televizyon tarafından kaydediliyor ve Samsung'un çalıştığı 3. parti servis sağlayıcılarına iletiliyor.

Evet, aslına bakarsanız özel hayat kavramı giderek yok oluyor. Eski NSA çalışanı Edward Snowden'ın açıklamalarından tutun da akıllı telefonlar için indirdiğimiz uygulamaların bizden talep ettiği sayısız özel izne, bilgisayarınıza bağlı mikrofon ve kameraların kapalı olduğunu sansanız bile sizin hakkınızda kayıt tutabildiği bilgilerine kadar birçok tehlike var ve bunlar yalnızca bizim bildiklerimiz. Bir de bilmediğimiz şeyler var tabii.

, kendi akıllı larında yer alan sesli komut - kontrol özelliğinin aktifleştirilmesi halinde kullanıcıların konuşmalarının tamamının kaydedilebileceğini belirtiyor. Bu yüzden de kullanıcıları uyarıyor. Öte yandan "Benim konuşmalarımı dinleseler sanki ne olacak?" diyen de vardır, güvenliğine çok önem verenler de. Samsung ise, bu verilerin kendi çalışmaları dışında para karşılığı ya da farklı bir şekilde başkalarıyla paylaşılmadığını, depolanmadığını, yalnızca ses tanıma ve sesli kontrol özelliğini daha da geliştirmeye yönelik çalışmalar için gerektiği ölçüde kullanıldığını dile getiriyor.

Ek olarak Samsung, daha evvel yayınladığı kullanım ilkeleri metninde verilerin daha iyi bir deneyim için 3. parti servis sağlayıcılarıyla gerekli ölçüde paylaşıldığı bildirilirken, Newsweek sitesinde de yer verilen yeni ilkeler arasında bu 3. parti servis sağlayıcısının şu an Nuance Communications, Inc. olduğu da açıklandı.

İnternette kişisel bilgilerimiz güvende mi?

Ne dersiniz? Özel hayat ve güven duyguları tehlikeye mi giriyor?

Mahmut Saral

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Televizyonlar bizi mi dinliyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN