'ye "siber" saldırı

Hacker grubu Anonymous'un önceki gün, " hükümetine siber savaş başlattık" açıklamasının ardından dün itibariyle bazı bakanlıklar ile emniyet birimleri başta olmak üzere birçok kuruma ait internet siteleri kilitlendi.

Giriş Tarihi: 24.12.2015 17:36
Türkiye'ye siber saldırı

14 Aralık'tan bu yana 'deki 40 bine yakın "tr" uzantılı internet sitesini hedef alan ları üstelen Anonymous dün gerçekleşen saldırılarla ilgili henüz bir açıklama yapmazken, bazı bakanlıklarla Emniyet Genel Müdürlüğü'nün sitelerine yönelik sürekli saldırı yapıldığı belirlendi.

ODTÜ'DEN AÇIKLAMA

Kurumlardan saldırılara karşı güvenlik duvarını güçlendirmek için yazılım desteği yapıldığı belirtilirken, "tr" uzantılı web siteleriyle ilgili Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nden () de bir açıklama yapıldı. Açıklamada yapılan saldırılarla ilgili şöyle denildi:

"14 Aralık günü, "tr" alan adlarından ilgili IP adreslerine ulaşılmasını engellemek amacıyla, ülke dışındaki bazı platformlarda tarafından DNS sunucularına yönelik, ülke dışı ve ülke içindeki güvenlik açığı bulunan bilgisayar sistemleri kötüye kullanılarak uluslar arası kaynaklara geçecek boyutta, yoğun bir siber saldırı başlatılmıştır. Bu tür siber saldırılar daha önce ABD ve birçok Avrupa ülkesinde de yaşanmıştır.


TÜM KURUMLAR TEYAKKUZDA

ODTÜ yaşanan bu yoğun siber saldırının ilk anından itibaren Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu (BTK) ve Ulusal Siber Olaylara Müdahale Merkezi (USOM) yetkilileriyle yoğun bir şekilde iletişim ve koordinasyon içerisinde bulunmuştur. Saldırıya ilişkin gerekli önlemler tüm ilgili devlet kurumları ve Telekom Operatörleriyle işbirliği içerisinde alınmıştır. Yurt içi ve yurt dışında 5 ayrı noktada konuşlanmış bulunan 6 sunucuyla verilen hizmet, saldırı sırasında 11 sunucuya ANYCAST teknolojisi dahil edilerek sürdürülmüş, DNS sistemi bu saldırı sırasında hiçbir zaman tamamen devre dışı kalmamış ve hizmet vermeye devam etmiştir."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'ye "siber" saldırı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN