Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sözleşmeleri imzalandı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, hiç gecikmeden bir fiber seferberliğin başlatılması gerektiğini belirterek, "Küçük hesapları bırakalım arkadaşlar. Aman o fiber yaparsa biz zarar ederiz, bizim işler geride kalır, bunları bırakalım" dedi.

Giriş Tarihi: 9.2.2016 15:39 Güncelleme Tarihi: 9.2.2016 15:40
GSM ve IMT-2000/UMTS İmtiyaz Sözleşmeleri imzalandı

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ile Türk Telekom iştiraki Avea İletişim Hizmetleri AŞ, Turkcell İletişim Hizmetleri AŞ ve Vodafone Telekomünikasyon AŞ arasında GSM ve IMT200/UMTS İmtiyaz Sözleşmeleri imzalandı.

Bakan Yıldırım, burada yaptığı konuşmada, vatandaşın "telefonu iyi çekiyor mu, gönderdiği fotoğraflar düzgün çıkıyor mu ve her türlü ortamda kesintisiz bir hizmet alıyor mu" buna baktığını söyledi.

Elektroniğin de doktorlarda olduğu gibi kendine ait bir lisanı olduğuna işaret eden Yıldırım, "Bir sürü şey anlatıyorsunuz ama işin sonunda vatandaş bize soruyor; 'Ne söyledi bunlar?'. Ben bunu halk diline çevirmekle görevli bir adamım aynı zamanda" dedi.

Yıldırım, yaptıkları yolları genişlettiklerini, böylece kazaların yüzde 62 azaldığına dikkati çekerek, ulaşımda olduğu gibi iletişimde de yollar olduğunu kaydetti.

İletişimdeki yolların artık yetmediğini çünkü çok iş yapıldığını vurgulayan Yıldırım, bu nedenle akıl yollarının, iletişim yollarının genişletilmesi gerektiğini anlatarak, "Bu yapılan iş buna yönelik. 183 megahertzden (MHz), üzerine bir de 365 MHz, yani 2 katından fazla yeni yol ilave ettik. Bu şu demektir; bundan sonra iletişim daha hızlı olacak" şeklinde konuştu.

İmtiyaz Sözleşmelerinin tadiliyle ilgili töreni değerlendiren Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu; "Bakanımız Sayın Binali Yıldırım'ın, mevcut GSM ve 3G (IMT200/UMTS) İmtiyaz Sözleşmelerinin tadiliyle ilgili törende dile getirdiği fiber konusundaki değerlendirmelerinden mutluluk duyduk.Avrupa Birliği'nden çok daha agresif bir yaklaşımla belirlenmiş olan 2023 hedeflerine erişebilmek için Sayın Bakanımızın desteklerinin yanımızda olduğunu bilmek bize büyük bir motivasyon kaynağı oldu.

Bu hedeflere erişebilmek adına fiber yaygınlığının büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Daha önce de dile getirdiğimiz gibi ülke menfaatlerine hizmet eden her hamleye var gücümüzle destek olmaya devam edeceğiz. Türkiye'nin fiber seferberliği için Sayın Bakanımızın da değerli desteğinden güç alarak, tüm sektör oyuncularının ortak fiber şirketi kurarak seferberliğin önünü açması gerektiği çağrımızı bir kez daha yeniliyoruz" dedi.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
GSM ve IMT-2000/UMTS İmtiyaz Sözleşmeleri imzalandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN