'da bunu sakın yapmayın!

Evde denemeyin! Cihazınız kullanılmaz hale gelebilir.

Giriş Tarihi: 12.2.2016 15:09 Güncelleme Tarihi: 13.2.2016 11:37
iPhone'da bunu sakın yapmayın!

veya cihazın tarih ayarlarıyla oynamak üzücü sonuçlara sebebiyet verebilir. Reddit ve Çin'den gelen raporlara göre tarihi geriye alarak iPhone'ları brick yapmak mümkün. Yani cihaz kullanılmaz hale gelebiliyor. Bu hatanın yalnızca 64 bit işlemcili iOS cihazları etkilediği belirtildi.

Görünüşe göre tarih ayarında belirli bir noktaya yapılan geri dönüş, cihazın düzgün şekilde boot olmasını engelliyor. iOS cihaz önyüklemede Apple logosunda takılı kalıyor. İşin kötü yanı ise bu hatadan takılı kalan iOS cihazlarda kurtarma veya geri yükleme seçeneklerinin işe yaramaması. Kısaca iddialar problemin fiziksel tamirle geçebileceği yönünde!

Şimdiden sizleri şiddetli şekilde uyarıyoruz! Söz konusu işlemleri kendi iPhone'nunuzda, iPad'nizde veya iPod touch'ınızda denemeyin! Cihazınız kullanılmaz hale gelebilir. Yapacağınız herhangi bir işlem tamamen kullanıcının sorumluluğu altındadır.

HAYALLERDEKİ IPHONE 7

Hata tam olarak nedir?

Tarihin 1 Ocak 1970'e geri alınması ve iOS cihazın yeniden başlatılması sonucunda, iOS cihaz logosunda takılı kalıyor. Daha önce belirttiğimiz gibi bu hata kurtarma veya geri yükleme seçeneğiyle de düzelmiyor!

Vista980622 nickli Reddit kullanıcısının iddiasına göre bir Apple Store'daki Genius Bar müşterinin dediği bu probleme inanmamış ve kendi iPhone'nunda denemiş. Sonuç olarak Genius Bar'ın iPhone'u kullanılmaz hale gelmiş ve bu yüzden de hem kendi telefonunu hem de müşterinin telefonunu tamire göndermiş.

1970 hatası olarak da adlandırılan problem görünüşe göre A7, A8, A8X, A9 ve A9X sistemçipini (Hepsi 64 bit) kullanan tüm iOS cihazları (iPhone, iPad ve iPod touch) etkiliyor. iOS sürümünün ne olduğu da önemli değil. 1970 sorunu belki uzun süredir vardı ve yeni fark edildi.

Zach Straley nickli Youtube kullanıcısı kendi iPhone'u üstünde işlemi denedi ve iPhone brick oldu. Takılı kaldı ve kullanılmaz hale geldi. Zach Straley açıklamasında DFU modunun işe yaramadığını da belirtmiş.

Yeniden uyarı: Söz konusu işlemleri kendi iPhone'nunuzda, iPad'nizde veya iPod touch'ınızda denemeyin! Cihazınız kullanılmaz hale gelebilir. Yapacağınız herhangi bir işlem tamamen kullanıcının sorumluluğu altındadır.

Hasan Uğur Nayır

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
iPhone'da bunu sakın yapmayın!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN