Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lar hakkında yeni bir keşif yapıldı

koşulları için uygun hale getirilmiş bir jetin üzerine yerleştirilen teleskop, ların oluşumu hakkında yeni bulgular elde etti.

Giriş Tarihi: 11.1.2018 09:49
Yıldızlar hakkında yeni bir keşif yapıldı

ABD Havacılık ve Dairesi (), uzay koşulları için teknik açıdan modifiye ettiği bir jetin üzerine yerleştirdiği teleskopla, formasyonlarını daha iyi anlamak için Dünya'ya en yakın bulut kompleksi olan Rho Ophiuchi A'yı inceledi.

NASA, 4.4 IŞIK-YILI UZAKTAKİ ALFA CENTAURİ'YE SONDA GÖNDERİYOR!

YILDIZLARIN VE GEZEGENLERİN OLUŞUMUNU ANMAK İÇİN

ABD'de yer alan Sofia gözlemevi tarafından yapılan ölçümler, oluşumu için manyetik alanların önemini araştırıyor. ABD Illinois eyaletindeki Northwestern Üniversitesi profesörü ve araştırma yazarlarından Fabio Santos, "Yıldızların ve lerin oluşumunu anlamak, modern astronominin en büyük zorluklarından biri. Aynı zamanda yıldızların ve gezegenlerin, Samanyolu galaksisinin düzleminde bulunan devasa moleküler gaz ve toz bulutlarından oluştuğunu biliyoruz fakat bu çok karmaşık bir süreç" dedi.

MARS’IN VESİKALIK FOTOĞRAFI!

Temelinde bulutlar kendi yerçekimleri altında zıtlaşıyor. Bu karşıtlığın her geçen gün daha da yoğun hale gelmesiyle gaz halindeki kümeler parçalanıyor ve yoğun gaz ve tozdan oluşan "çekirdeklerin" oluşumuyla yıldızlar doğuyor.

İLK ÖRNEĞİ OLDUĞUNU SÖYLÜYOR

Gökbilimciler Sofia gözlemevinde bulunan HAWC+ cihazını Rho Ophiuchi A bulut kompleksi üzerindeki çalıştırarak binlerce genç yıldızı inceledi. HAWC + aletinin elektromanyetik spektrumun uç köşesindeki kızılötesi emisyona karşı hassas olması sebebiyle gökbilimciler, enstrüman verilerinde buluttaki toz tanelerinin manyetik alanlarla hizalandığını gözlemledi. Böylelikle toz tanelerinin manyetik alanlarla olan hizalanmalarının yıldız oluşumunda rol alan bulut yoğunluğunda farklılıklarla ilişkili olduğunu fark eden bilim insanları ölçümün türünün ilk örneği olduğunu söylüyor.

EFSANE ASTRONOT JOHN YOUNG ÖLDÜ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldızlar hakkında yeni bir keşif yapıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN