Türkiye'nin en iyi haber sitesi

adamlarından kentlerine uyarı

adamları küresel deniz seviyesindeki artışın son 25 yılda giderek hızlandığı, bunun kentleri için büyük problemler doğurabileceği uyarısında bulundu.

Giriş Tarihi: 14.2.2018 23:28
Bilim adamlarından sahil kentlerine uyarı

ABD'nin Colorado Üniversitesi, Güney Florida Üniversitesi ve Old Dominion Üniversitesinden bilim adamları, 1992'den bu yana uydulardan yapılan küresel deniz suyu seviye ölçümlerine göre, küresel deniz seviyesinin 1990'lı yıllarda yılda ortalama 2,5 milimetre yükselirken, bugün 3,4 milimetre yükseldiğini belirledi.

Amerikan Havacılık ve Uzay Ajansı (NASA) ile Fransa Ulusal Uzay Araştırmaları Merkezinin (CNES) okyanus topografyası ölçüm uyduları Topex/Posedion, Jason-1, Jason-2 ve Jason-3'ün verilerini kullanan araştırmacılar, artış hızının böyle devam etmesi halinde, yüzyıl sonuna gelindiğinde küresel deniz seviyesinin bugünkünden 65 santimetre fazla olacağına işaret etti.

BİLİM İNSANLARINA HAVLU ATTIRAN PATLAMA

"SAHİL KENTLERİ İÇİN BÜYÜK PROBLEMLER DOĞURABİLİR"

Bilim adamları, bunun sahil kentleri için büyük problemler doğurabileceği uyarısında bulundu.

Araştırmada küresel ısınmanın artış hızına iki ayrı yönde etki ettiğine vurgu yapıldı. Atmosferdeki ve deniz suyundaki ısınmanın bir yandan yol açtığı genleşme nedeniyle su seviyelerini nispi olarak yükseltirken öte yandan Antarktika ve Grönland gibi büyük buz kütlelerindeki erimeyi hızlandırarak su miktarını artırdığı kaydedildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim adamlarından sahil kentlerine uyarı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN