Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2019'da yeni yüzüyle ziyaretçilerine açılıyor

Görsel ihtişamı, şövalye kuleleri ve arkeolojik eserleriyle ünlü UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki , gelecek yıl kapılarını ziyaretçilere yeniden açılıyor.

Giriş Tarihi: 3.9.2018 11:26
Bodrum Kalesi 2019'da yeni yüzüyle ziyaretçilerine açılıyor

YAPIMI YÜZ YILDAN FAZLA SÜRDÜ

Görsel ihtişamı, şövalye kuleleri ve arkeolojik eserleriyle ünlü UNESCO Dünya Miras Geçici Listesi'ndeki Bodrum Kalesi, gelecek yıl kapılarını ziyaretçilere yeniden açacak. Yapımına 1415 yılında başlanan, inşaatı 1523'e kadar süren, 1895 yılına kadar da askeri üs olarak kullanılan Bodrum Kalesi, yenilenen yüzüyle hizmete girecek.

UNESCO Dünya Miras Kalıcı Listesi'ne dahil olması beklenen Bodrum Kalesi, tarihsel süreçte Doğu Akdeniz'in en önemli kalelerinden biri olarak gösteriliyor.

Çeşitli kulelerden oluşan Bodrum Kalesi'nde, İngiliz, Fransız, İtalyan, Alman ve İspanyol Kulesi gibi farklı milletlere ait kuleler yer alıyor. Bodrum'un simgesi haline gelen ve her yıl 300 binden fazla ziyaretçi çeken Bodrum Kalesi'nin, tekrar turistlerin uğrak noktalarından biri olması bekleniyor.

Bodrum Kalesi Sualtı Arkeoloji Müzesi Müdür Vekili Tayfun Selçuk, Kültür ve Turizm Bakanlığınca Bodrum Kalesi'nde başlatılan restorasyon, çevre düzenlemesi ve teşhir düzenleme projesinin hızla devam ettiğini söyledi.

PROJE 2014'TE BAŞLADI

Proje çalışmalarının 2014 yılında başladığını belirten Selçuk, kurumlardan gerekli izinler alınarak uygulama aşamasına geçildiğini, çalışmaların 2017 yılından itibaren fiili olarak başladığını anlattı.

Selçuk, restorasyon, çevre düzenlemesi ve teşhir çalışmaları çerçevesinde, Bodrum Kalesi'nin yıllar içerisinde doğal tahribat nedeniyle ortaya çıkan sorunlarının bütüncül bir anlayış içerisinde ele alındığını belirtti.

"ZİYARETÇİ SAYIMIZI ARTIRMAYI HEDEFLİYORUZ"

Proje sürecinden de bahseden Selçuk, şunları söyledi:

"Bodrum Kalesi'nde devam eden çalışmaların, 2019 Haziran'da tamamlanması ön görülüyor. Bu çalışmayla birlikte, tanıtımlara da ağırlık vererek, mevcut ziyaretçi sayımızın artırılmasının sağlanmasını hedefliyoruz. Ziyaretçilerimiz, Bodrum Kalesi'ni yeni teşhir anlayışıyla birlikte çok daha farklı bir şekilde, güzel bir ortam içerisinde ziyaret edebilecekler. Biz ümit ediyoruz ki çok daha iyi sayılara, daha güzel ortamlarda ziyaretçilerimizi ağırlama şansına sahip olacağız."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bodrum Kalesi 2019'da yeni yüzüyle ziyaretçilerine açılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN