Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş "Türkiye samimi olduğunu ortaya koymuştur"

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Ankara Ticaret Odasınca düzenlenen 'Ankara'yı Seviyorum' kampanyası açılış programı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı.

Bir gazetecinin, "AB vize serbestisine ilişkin" sorusuna Kurtulmuş, "Türkiye, son derece samimi, iyi niyetli bir şekilde bu vize serbestisi konusundaki reform adımlarını büyük bir süratle gerçekleştirmeye çalıştı fakat maalesef parlamentodaki beklediğimiz hıza kavuşamadı çünkü muhalefetin zaman zaman engellemeleriyle karşılaştı bu süreç ama sonuçta büyük oranda AB ile varılan mutabakat çerçevesindeki atılması gereken adımların önemli bir kısmı atılmıştır ve Türkiye iyi niyetini, bu konuda samimi olduğunu ciddiyetle ortaya koymuştur. Bu konuyu rahatlıkla aşabileceğimizi ümit ediyorum" cevabını verdi.
"DÜNYANIN HER YERİNDE ULUSLARARASI KOORDİNASYONA İHTİYAÇ VAR"
ABD'ye istihbarat verilmesine rağmen DAEŞ hedeflerini vurmadığı yönündeki iddiaların sorulması üzerine Kurtulmuş, "Çok önemli bir süreçteyiz. Birtakım haberlere, teyit edilmemiş haberlere istinad ederek yorumlar yapmamızı beklemezsiniz ama şunu çok açık bir şekilde ifade etmemiz lazım. DAEŞ'in hem potansiyeli hem uluslararası alanda gelmiş olduğu eylem yapabilme kapasitesi uluslararası camiada çok ciddi bir koordinasyonu ve işbirliğini zorunlu kılmaktadır. Bu, sadece Suriye toprakları için söylemiyorum. Dünyanın her yerinde uluslararası bir koordinasyona ihtiyaç var. Herkesin, bütün ülkelerin aynı ciddiyet içerisinde hem DAEŞ'le hem diğer terör örgütleriyle uluslararası bir cephe oluşturulması şarttır. Her olay, her karşılaştığımız terör saldırısı da bunu bir kere daha ortaya koyuyor. Dolayısıyla, biz sadece yorumlar üzerinden hareket etmeyiz. Teröre karşı, 'şu terör örgütü iyidir, bu terör örgütü kötüdür' diye hiçbir ayrım yapmadan, bütün barış yanlısı ülkelerin ortak safta bulunmasını ve bir insanlık cephesi oluşturmasını zaruri görürüz" diye konuştu.
Kurtulmuş, 'sahte reçeteyle terör örgütlerine ilaç gittiği' yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine ise, "Çok ciddi iddiaları barındıran bir soruşturma yürütülüyor. Bu söylediğiniz konu dahil olmak üzere soruşturma safhasında muhtemel olan her türlü veri üzerinde titizlikle çalışılıyor. Soruşturma aydınlatılacak, gerçek neyse ortaya konulacaktır" dedi.
Kurtulmuş, konuşması sonrasında Akşemseddin Bedesteni'ndeki esnafı ziyaret edip, sohbet etti. Açılışta ATO Başkanı Salih Bezci de bulundu.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş "Türkiye samimi olduğunu ortaya koymuştur"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN