Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Havalimanımız aynı zamanda çevre dostu bir havalimanıdır"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul'da inşası süren yeni havalimanının tamamen çevre dostu olarak tasarlandığına dikkati çekerek, "Bu çalışmaları kesintisiz devam ettireceğiz. Yıllık kapasitesi 150 milyon yolcu olan bu havalimanımız aynı zamanda çevre dostu bir havalimanıdır" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATO Congresium'da düzenlenen Birleşmiş Milletler (BM) Çölleşme ile Mücadele 12. Taraflar Konferansı'nda konuştu. Erdoğan, küresel iklim değişikliğine bağlı olarak yağışların miktarında ve şiddetinde farklılıkların meydana geldiğini belirterek, yağış miktarının değişkenliğinin de erozyona yol açtığını ifade etti. Türkiye'de son yıllarda sıkça görülen sellerin doğurduğu taşkın felaketlerine çözüm üretmek için çalışmaların yürütüldüğünü söyleyen Erdoğan, özellikle akarsu ve dere yataklarını ıslah edildiğini dile getirdi. Bu çerçevede, son 12 yılda toplam bin 515 adet taşkın koruma tesisi inşa edildiğini belirterek, son 10 yılda ortalama yüzde 5'lik büyüme yakalayan Türkiye'nin aynı dönemde karbon yoğunluğunu yüzde 6 azaltarak iklim dostu bir büyüme sürecini yaşadığını söyledi. Türkiye genelinde atık yönetimi, iklim dostu teknoloji ve enerji kaynaklarının kullanımının hava, su ve toprak kalitesinin iyileştirilmesi yönünde önemli gelişmelerin kaydedildiğine dikkati çeken Erdoğan, "Enerji alanında özellikle yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına hızlı geçiş sağlama konusundaki çalışmalarımız devam ediyor. Ayrıca, ülke genelinde büyük bir kentsel dönüşüm faaliyeti başlattık. Bu yenilenme sonucunda sadece binalarda enerji kullanımında yaklaşık olarak yüzde 40 oranında tasarruf sağlamayı planlıyoruz. Ulaştırmadan kaynaklanan sera gazı emisyonunun azaltılmasına yönelik projelerimizi de bir bir hayata geçiyoruz. Asya ve Avrupa kıtalarını İstanbul Boğazı'nın altından raylı sistemle birbirine bağlayan Marmaray, tüm dünyaya örnek olacak projelerimizden biridir. Yine, bu alanda yeşil liman ve yeşil havalimanı uygulamalarına öncelik veriyor, şehir içi ulaşımda toplu taşımayı yaygınlaştırmaya, yeni raylı sistemler inşa etmeye de gayret ediyoruz" ifadelerini kullandı.
İstanbul'da inşası süren yeni havalimanının tamamen çevre dostu olarak tasarlandığına dikkati çeken Erdoğan, "Bu çalışmaları kesintisiz devam ettireceğiz. Yıllık kapasitesi 150 milyon yolcu olan bu havalimanımız aynı zamanda çevre dostu bir havalimanıdır" dedi.
EN ÇOK İZLENEN VİDEOLAR
;
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumhurbaşkanı Erdoğan ''Havalimanımız aynı zamanda çevre dostu bir havalimanıdır"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına " ; " koyunuz
BİZE ULAŞIN