Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ruslar Antalya'da sahaya indi

Tatilini Antalya'da geçiren 4 milyon Rus turiste Moskovalı firmalar da katıldı. Gazprom başta olmak üzere birçok Rus şirketi Medicalpark Antalyaspor ile sponsorluk için masaya oturdu. Başkan Hasan Akıncıoğlu, "Birkaç şirketle anlaştık" dedi

Giriş Tarihi: 12.1.2013
Geçen yıl yaklaşık 4 milyon Rus turisti ağırlayan Türkiye, Moskovalı firmaların da ilgi odağı oldu. Gazprombank'tan finans devi Sberbank'a, otomotiv şirketi GAZ'dan enerji firması Interrao'ya kadar birçok Rus şirketi 2012'ye damga vuran yatırımlara imza attı. Rusların ilgi odağı haline gelen Antalya, şimdi de firmaların yatırım rotasına girdi. 10 binden fazla Rus'un yaşadığı Antalya'yı bir fırsat olarak gören Rus şirketler vatandaşlarına ulaşmanın yolunu ise kentin süper lige damga vuran takımı Antalyaspor'da arıyor. Gazprom başta olmak üzere birçok şirket sonsorluk için Antalyaspor yönetimiyle masaya oturdu. Medicalpark Antalyapsor Başkanı Hasan Akıncıoğlu ile Rus şirketlerin sponsorluk hevesini, Gazprom'u ve kulübün başarısının ardındaki sırrı konuştuk.
Geçen yıl Türkiye'ye gelen yatırımlar arasında Rusya ön plana çıktı. Sberbank, Gazprombank, VTB, Interrao ve GAZ gibi firmalar Türkiye'de şirket aldı, ortaklık kurdu, hatta sıfırdan yatırım yaptı. Bu size sponsorluk anlamında yansıyor mu?
Geçen yıl Rus şirketlerin Türkiye ilgisi oldukça fazlaydı. Bu spora da yansıyor. Şu anda görüştüğümüz, masada olduğumuz Rus firmaları var. Bu durum sezon sonunda netleşecek. Bir kısmı tamamlamak üzere ama gizlilik sözleşmesinden dolayı şu an için net bilgi vermek doğru olmaz. Örneğin bunlardan öne çıkan isim enerji devi Gazprom. Diğer firmalar da onun kadar büyük şirketler. Çoklu bir sponsorluk düşüncemiz var.

GAZPROM MASADA
Gazprom sponsorluğu hangi aşamada?
Gazprom üst düzey yetkilileri ile görüşmelerimiz oldu. Şu anda beklemedeyiz. Başbakanımızdan referans bekliyoruz. Kendisinden de görüşme talebinde bulunduk. Bu olay Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın ikili görüşmeleriyle olacak bir şey. Rus yetkililer bize karşı oldukça pozitif. Antalya Ruslar için ikinci memleketi gibi oldu. Bu da kulübümüze sempati duyulmasını sağlıyor.
Nasıl bir sponsorluk olacak?
Bizim ana sponsorumuz Medical Park. Ama bu sponsorluğun oluşum şekli geniş kapsamlı olacak. Reklam ve halkla ilişkiler boyutu çok büyük ve diğerlerinden oldukça farklı.

Yabancılar kombine alıyor
Antalya turizminin kulübünüze katkısı nedir?
Antalya'ya gelenler maçlarımızı sık sık izlerler. En çok ilgi gösterenler de futbol ile iç içe yaşayan Alman ve Ruslar oluyor. Ancak en ilginci kentte yaşayan yabancıların kombine bilet alması. Dernek kuran yabancılar maçları aileleriyle izliyor. Formalara da yoğun ilgi gösteriyorlar.

Bizde fanatizm yok
Bu sponsorluk neden sizin kulübünüze geldi? Neler bekliyorsunuz?
Dört büyüklerin çekişmelerini, taraftarların zaman zaman fanatizm boyutundaki tepkilerini biliyorlar. Bu nedenle de 4 büyüklerle ilgili bir tasarruf istemiyorlar. Bu fanatizmin, kendi markalarına olumsuz yansıyabileceği, antipatik bir durum yaratabileceğini düşünüyorlar. Antalyaspor bu anlamda avantajlı. Herkes tarafından sempatiyle bakılan, sevilen bir Anadolu kulübü. Gerilimlerin dışında bir takım.

Kamplardan futbolcu alıyoruz
Avrupa'nın yanı sıra Afrika, Brezilya, Ortadoğu ülkeleri ve Çin'den futbol kulüpleri Antalya'ya kampa geliyor. Farklı takımlardan oyuncuları izleme şansınız doğuyor mu?
Bu yıl başarılı olmamızda etkili olan yabancı oyuncuları bu şekilde keşfettik diyebiliriz. Oyuncuları cazip bedellerle alabiliyoruz. Hollanda, Sırbistan ve Almanya'daki takımlardan aldığımız oyuncuların seçiminde bu kamplar etkili oldu. Bir de Antalya'da çok güzel vakit geçirip burayı sevdikleri için onları ikna etmek kolay oluyor. İki yıldır scout (oyuncu izleme) ekibi oluşturduk. Buradaki arkadaşlar takımların kamplarını izleyip oyuncu tespit ediyor.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ruslar Antalya'da sahaya indi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN