Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otoda Türk devrimi

Giriş Tarihi: 6.2.2013

Derindere'nin geliştirdiği yerli elektrikli oto dünya devlerini kıskandırdı. Rakipleri "Bize de üretim yapın" diye sıraya girince şirket hedef büyüttü. Özkan Derindere, "Hedefimiz markalı üretim" diyor

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın yerli oto üretimi için aradığı "babayiğit" bir türlü ortaya çıkmazken, Derindere Motorlu Araçlar (DMA), elektrikli otomobil üreterek dev firmaları geride bıraktı. Sektöre bayi olarak giren Derindere, bu alanda geliştirdiği teknolojiyle geleceğin otomotiv devi olmaya hazırlanıyor. 2006'dan beri bu araç üzerinde çalıştıklarını söyleyen DMA Yönetim Kurulu Başkanı Önder Yol, aracın elektronik beyin üniteleri ve yazılımlarını kendilerinin geliştirdiğini anlattı.

DEVLERDEN TEKLİF ALDI

Dünyanın en büyük otomobil üreticilerinin kendilerine "Bize elektrikli otomobil üretin" dediklerini söyleyen Yol, şöyle devam etti: "İleride bu markalar için üretim yapabiliriz. İthal ettiğimiz komponent ile elektrik motorunun ortak geliştirilmesi ve Türkiye'de üretimi için ön protokol imzaladık. Belli adete ulaştığımızda üretimi Türkiye'de yapacağız. Elektrikli otomobilin Apple'yız. Şu anda en üstün teknoloji bizde. En yakın rakibimizden 5 yıl ilerideyiz."

Aylık kirası 900 euro
DMA'nın geliştirdiği bu araç tek şarjla yaklaşık 280 kilometre yol yapıyor. Araçlar şehir şebekesinin her yerinden temin edilebilen 220 volt kaynakla yaklaşık 8 saatte tam olarak şarj edilebilecek. İsteğe bağlı olarak ülke genelinde kurulan ve sayıları her geçen gün artan Avrupa Standardı Tip 2 şarj istasyonlarından da faydalanılabilecek. Kiralama imkânı da bulunan araçların satış fiyatı 120 bin lira, operasyonel filo kiralama fiyatları ise aylık 900 euro seviyesinde olacak.

HEDEF MARKALI ÜRETİM
DMA'NIN Kurucu Ortağı Özkan Derindere, projeyi özkaynakla finanse ettiklerini söyledi. Derindere, "Kısa vadede, sınırlı sayıda modele yoğunlaşacağız. Orta vadede binek ve hafif ticari araçlara bu teknolojiyi uygulayacağız. Uzun vadeli hedefimiz ise yüksek bir yatırım hedefiyle DMA markalı ürünler üretmek" dedi.

BAŞBAKAN MORAL VERİYOR
Derindere aylık 100, yıllık ise bin 200 adetlik bir kapasiteye sahip olduklarını söyledi. Bu aracın Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da denendiğini aktaran Derindere, devletin konuya olan duyarlılığından son derece memnun olduklarını, bu yaklaşımın tüm girişimci ve yatırımcılarda büyük moral etkisi yarattığını belirtti.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otoda Türk devrimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN