Rusya'dan Rumlar'a AB şartı

Güney Kıbrıs, Ruslar'dan umduğunu bulamadı. Ülkenin mali destek talep ettiği Rusya, "AB ile anlaşırsan yardım ederim" uyarısında bulundu

Giriş Tarihi: 25.3.2013
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi mali krizden kurtulmak için zamanla yarışırken, alternatif kurtuluş yolu olarak elinde tuttuğu Rusya kartından sonuç gelmedi. AB'yi Rusya'ya yaklaşarak anlaşmaya zorlayan Rum Kesimi'nin hesabı çarşıya uymadı. Avrupa Merkez Bankası'nın kurtarma paketi için banka mevduatlarına vergi getirilmesine yönelik talebini geçen hafta reddeden Rumlar'a Rusya da sırt çevirdi. Rusya, Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne (GKRY), AB ile anlaşmaya varması halinde mali yardımda bulunabileceğini bildirdi. Rusya Başbakanı Dimitriy Medvedev, bir basın toplantısı düzenleyerek ülkesinin Güney Kıbrıs'a yönelik aldığı fon sağlama tedbirlerinin AB'den destek gelmesi koşuluyla gerçekleşeceğini söyledi. Rus başbakan açıklamasında, ülkesinin Rumlar'a kapıyı kapatmadığını, 'hayır' demediğini vurguladı.

ÖNCE ANLAŞ SONRA GEL
Medvedev, Güney Kıbrıs'ın AB ile kesin bir anlaşmaya varmak konusunda başarı sağlanmasının ardından bu ülkeye çeşitli yollarla destek verme konusunu görüşmeye hazır olacaklarını kaydetti. Rus internet siteleri Güney Kıbrıs Rum Yönetimi Maliye Bakanı Yannis Sturnaras'ın, ülkeden ümitleri boşa çıkmış olarak ayrıldığını yazdı. Güney Kıbrıs bankalarındaki tüm mevduatın üçte birlik bölümü Rus şirket ve şahıslara ait olması Medvedev'in tedbirli yaklaşımının nedeni olarak gösteriyor.

SÜRE DOLUYOR
Güney Kıbrıs Rum Yönetimi'ne iflastan kurtulmak için gereken 5.8 milyar doları bulmak konusunda verilen süre bugün (Pazartesi) doluyor. Rum yönetimi Brüksel'de çözüm arayışına girdi. Görüşmelere Güney Kıbrıs Rum kesimi Devlet Başkanı Nikos Anastasiades'in yanı sıra AB Başkanı Herman Van Rompuy, Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB Ekonomi Komiseri Olli Rehn, Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi ve IMF Başkanı Christine Lagarde katıldı. Öte yandan Atina Haber Ajansı (ANA), Güney Kıbrıs'ın IMF'in Bank of Cyprus konusundaki önerisini reddettiğini kaydetti. Bankanın diğer bir kolu olan Cyprus Popular Bank ise ATM'lerine 100 sınırı getirdi.

'G. KIBRIS'IN ÇÖZÜMÜ ÖRNEK OLMAMALI'
Avrupa ülkelerinin liderleri Finlandiya'da ekonominin geleceğini tartıştı. Güney Kıbrıs Rum Kesimi'ndeki ekonomik krizin damga vurduğu zirvede Türkiye'yi Başbakan Yardımcısı Ali Babacan temsil etti. Babacan, Güney Kıbrıs'taki çözüm yönteminin diğer Euro Bölgesi ülkeleri için bir emsal teşkil etmemesi gerektiğini söyledi. Babacan, "Güney Kıbrıs olayının Avrupa'da bankacılık sistemine genel anlamda bir güvensizlik sebebi olmasına izin vermemeliyiz" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rusya'dan Rumlar'a AB şartı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN