Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş hayatında psikodrama eğitimi trendi

Psikodrama eğitimleri Türkiye’de talep patlaması yarattı.

Giriş Tarihi: 27.3.2013 16:03
Her sabah mutlulukla işe gelen, sorun yaratmak yerine çözüm odaklı çalışanlara sahip olmak isteyen kurumlar için geliştirilen, dersliği sahne olan, her türlü eşya, giysi, materyal ve insanı derste kullanan psikodrama eğitimleri Türkiye'de talep patlaması yarattı. Artık bir çalışanı mutlu etmek için yüksek kazanç ve sosyal hakların yetmediğini, çalışanların mutluluğunu artırma konusunda psikodrama eğitimlerinin çok önemli bir çözüm haline geldiğini vurgulayan Ayna Eğitim ve Danışmanlık Uzman Psikolojik Danışmanı Funda Tekelioğlu, "Psikodrama eğitimlerinin ilki 24-26 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Kurumlardan büyük ilgi var" dedi.

Yüksek kazanç ve sosyal hakların varlığının artık bir çalışanın mutlu ya da motive olabilmesi için yeterli olmadığını, her sabah işe gelmek için can atan, iş arkadaşlarını motive edebilen, çalışma ortamında mutlu olabilen çalışanlara sahip olmak için kurumların 'psikodrama yöntemi'ne başvurduğunu vurgulayan Ayna Eğitim ve Danışmanlık Uzman Psikolojik Danışmanı Funda Tekelioğlu, "Bu eğitimlerin 24-26 Mayıs 2013 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Şu ana kadar eğitimlere kurumlardan büyük ilgi var" dedi.
Globalleşen dünyada bir kurumun varlığını sürdürebilmesi, rekabetçi olabilmesi ve başarı çıtasını yükseltebilmesi için en önemli unsurun çalışanlar olduğunu aktaran Tekelioğlu, "Eğer bir kurumda çalışanlardan sadece işlerini yapması, komutları yerine getirmesi isteniyor, mutlu olup olmadıklarıyla ilgilenilmiyorsa o kurumda denge unsuru kaybolur ve enerji düzeyi azalır" değerlendirmesini yaptı.
Her sabah mutlulukla işe gelen, iş arkadaşlarıyla uyum içinde çalışan, sorun yaratmak yerine çözüm odaklı çalışanlara sahip olmada 'psikodrama yöntemi'nin önemli bir çözüm olduğunu belirten Ayna Eğitim ve Danışmanlık Uzman Psikolojik Danışmanı Funda Tekelioğlu, "Çalışanların iletişim halinde olabilmesi, yaratıcılıklarını işlerine yansıtabilmeleri için mutlu hissetmeleri şart. Bu mutluluğun anahtarı da psikodrama yönteminde" diye konuştu.

Eğitim Mayıs'ta başlıyor
Aynı zamanda psikodramatist olan Tekelioğlu, başta insan kaynakları olmak üzere tüm yöneticilerin psikodrama yöntemiyle tanışmasının denge ve enerji faktörlerini açığa çıkardığını aktardı. Bu yöntemin Türk şirketlerinde de uygulanabilmesi için Ayna Eğitim ve Danışmanlık' ın evsahipliğinde Psikodrama Enstitüsü olarak kabul edilen Psikodrama Forum Berlin Eğitimcilerinin "Psikodrama Uygulamaları Eğitimi" vereceğini açıklayan Funda Tekelioğlu, şöyle devam etti: "Psikodrama Temel eğitiminin ilk bölümü 12 modülden oluşmaktadır, ve eğitimin 1'inci modülü 24-26 Mayıs 2013 tarihinde başlayacaktır. Cuma, Cumartesi, Pazar günlerinde gerçekleştirilecek ve 12 haftada, 180 saatte tamamlanacak eğitimin sonunda katılımcılar sertifika alacak. Psikodramaforum Berlin tarafından verilen "Psikodrama Eğitimi" Almanya ve Avrupa'da kabul edilmektedir. Aynı zamanda her katılımcı 12 modülün ayrıntılı içeriğinin yazıldığı ve imzalandığı bir Eğitim Karnesi alacaktır. Katılımcılar eğer isterlerse aldıkları sertifika ve eğitim karnesi ile Almanya veya Avrupa'daki herhangi bir Psikodrama enstitüsünde eğitimlerinin ileri aşamasına devam edebileceklerdir.

Duygusal zeka geliştiriliyor
Psikodrama yönteminin içeriği ve kullanım alanları hakkında da bilgi veren Tekelioğlu, "Bu yöntem insanların iş hayatında bir arada çalışmalarını kolaylaştırmak, etkili çalışma yöntemleri oluşturmalarını sağlamak, duygusal zekalarını geliştirmek için kullanılabilir. Psikodrama eğitimi alanların hem kendi hem de çalışanların davranışlarını tahlil edebilmesini, başkalarının gözünden görmeyi öğrenmesini sağlamak da mümkün" açıklamasını yaptı. Psikodrama eğitiminde dersliğin sahne, insana dair her şeyin ders konusu olduğunu aktaran Funda Tekelioğlu, "Derste kullanılacak araç-gereç de, her türlü eşya, giysi, materyalden ve insandan oluşur" diye konuştu.

Bilgi sahnede alınıyor!
Psikodrama yöneticisi olabilmek için verilen eğitimlerde bilginin sahneleyerek, oyunun içine girerek, yaşayarak öğrenildiğini anlatan Tekelioğlu, şunları söyledi: "Eğitimde psikodrama yöneticisi adayları önce kendi yaratıcılıklarını, spontanlıklarını eylem yoluyla ortaya çıkarır, sonra yaşadıklarının bilimsel temelini öğrenirler, sonunda da psikodramayı nasıl uygulayacaklarını, nerede kullanabileceklerini öğrenir. Psikodrama yöneticisi, kurum çalışanları ile kurum ve çalışan ihtiyaçlarına yönelik uygulamalar yapabilir, bireyin kişisel gelişimine katkıda bulunacak çalışmalar yürütebilir, kendi uzmanlık alanlarında ;mentorlük, koçluk yapabilir ve mesleki süpervizyon verebilir."

Psikodrama Yöntemi Nedir?
Dr. Moreno tarafından geliştirilen Psikodrama Yöntemi, kendine özgü bir terapi tekniği olarak ortaya çıktı. Olumlu etkileri fark edildikçe eğitim, iş, örgütsel gelişim, yönetim, personel eğitimi, kişisel gelişim programları gibi birçok alanda kullanılmaya başladı. Dr. Moreno'ya göre, insanın spontanlık, yaratıcılık ve eylem olmak üzere üç temel dinamiği bulunuyor. Her insanın doğuştan yaratıcılık potansiyeli bulunduğuna, yaratıcılığın ortaya çıkabilmesi için ise spontanlığa ihtiyacı olduğuna vurgu yapan Moreno, spontanlık olmadığı zaman yaratıcılığın körleştiğini, yaratıcılık olmadığı zaman da spontanlığın işlevsizliğine dikkat çekiyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş hayatında psikodrama eğitimi trendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN