HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küresel rekabetin yıldızları belli oldu

Dünya çapındaki danışmanlık çözümleri ile şirketlerin verimlilik ve karlılığını artıran InoTec Teknoloji ve Yönetim Danışmanlığı’ nın 12K Modeli’ni baz alan, T.C. Ekonomi Bakanlığı destekli ve TAYSAD Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği işbirliğiyle yürütülen Küresel Rekabet Yolunda Kurumsal Dönüşüm Projesi Ödülleri sahiplerini buldu.

Giriş Tarihi: 26.4.2013 16:16
Kurumların doğru stratejileri belirleyip uygulamasının markalaşma yolundaki önemini anlatan TAYSAD Başkanı Dr. Mehmet Dudaroğlu "Türkiye'nin güçlü sanayisinin yanı sıra başarılı markalarımızın varlığını vurgulamak için çalışıyoruz. Hedefimiz, tedarik sanayi firmalarından uluslararası marka yaratmak olduğu için Turquality sürecinde de üyemiz olan şirketleri destekliyoruz. İhracat şampiyonluğunu son 7 yıldır elinde bulunduran otomotiv sektörümüzün ihracattaki gelişimini desteklemek üzere Ekonomi Bakanlığımızca sunulan desteklerden daha çok üyemizin faydalanması için TAYSAD olarak üzerimize düşen görevleri yerine getireceğiz." dedi.

12K Model projesinin özellikle tedarik sanayi firmalarının yapısal dönüşümleri için gerekli olduğunu ifade eden TAYSAD Başkanı "Ülkemizin 2023 vizyonuna baktığımızda otomotiv sektörü 75 milyar dolarlık ihracat yapma hedefinde. 2012 yılındaki 20 milyar dolarlık otomotiv ihracatının yüzde 43'ünü yani 8,3 milyon Dolarını tedarik sanayi firmaları gerçekleştirdi. Bugün bu oranı yakalayan otomotiv tedarik sanayi, 2023 yılında yüzde 50 oranına ulaşacaktır. İhracatla büyüme politikası sayesinde otomotiv sanayi olarak yüzde 6,5'luk büyüme rakamını yakaladık. Yatırım ve teşvik ile doğru stratejileri kullanarak kurumlarımızı daha iyi noktalara taşıyacağız" dedi.

Bir şirketin rekabet stratejilerini belirlerken insan kaynakları süreçlerini de entegre etmenin önemini anlatan InoTec Teknoloji ve Yönetim Danışmanlığı Genel Müdürü Hayati Çağlar, "12K üretim sistemi mükemmellik modelini oluştururken Ar-Ge ve inovasyon yeteneğinin geliştirilmesinin şirketler için çok önemli olduğunu fark ettik. Gerekli alt yapıların kurulup yalın mükemmellikle birleştirilmesinin yeni pazarlarda küresel rekabet edebilme şansının kazanılması ve ülkemize daha fazla ihracat yapılmasını sağlayacağını görmüş olduk. Küresel rekabet şartlarında büyümek için insan kaynakları ve inovasyon stratejisinin bütünselliğini yakalamak gerekir. Biz bu modelle şirketlere bütünsel rekabet stratejisi sağlamış olduk" dedi.

İşte sektörünün yıldızı altı kurum

Düzenlenen törende Küçük Ölçekli Firma Kategorisinde, KORMAS Elektrikli Motor Büyük Ödüle layık görüldü. ECS Elektrik Enjeksiyon ve Kablo Sistemleri ise Fark Yaratan Firma ödülünü aldı. Büyük Ölçekli Firma Kategorisinde ise TEKNO Kauçuk Büyük Ödüle, KROS Otomotiv Fark Yaratan Firma Ödülü'ne ve ESTAŞ Eksantrik Özel Ödüle layık görüldü. Proje Dışı Firma Kategorisinde ise En iyi Üretim Yönetim Sistemi Ödülü İNCİ Akü'ye gitti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küresel rekabetin yıldızları belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN