greve gidiyor

Giriş Tarihi: 3.5.2013 12:43 Güncelleme Tarihi: 3.5.2013 15:05

Hava-İş Sendikası Genel Merkezi'nde yapılan açıklamada 15 Mayıs'ta greve gidileceği açıklandı.

Hava-İş sendikası, 15 Mayıs tarihinde greve gideceklerine ilişkin kararını yönetim binasına astı. yöneticilerine uzlaşı çağrıda bulunan Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, "Eğer 15 Mayıs tarihi itibariyle uygulamaya koymadan bitirmek isteyen varsa herkesle masaya oturmaya, görüşmeye hazırız. Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek değil." dedi.

Hava-İş Genel Başkanı Atilay Ayçin, 15 Mayıs günü greve gidileceğini bildirmesinin ardından grev tarihiyle ilgili kararlarını THY yönetim binasına asmak için geldi. DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve işten çıkarılan yaklaşık 30 işçiyle birlikte THY bahçesine giren Ayçin, kararı asmadan önce THY yöneticilerine uzlaşı çağrısında bulundu.

THY işletmesinin bütününde grev kararını açıkladıklarını belirten Ayçin, bunun tüm işçi sınıflarına hayırlı olmasını diledi. Başarılı bir grev olacağı konusunda hiçbir endişe taşımadıklarını söyleyen Ayçin, "Bütün üyelerimizin katılacağı konusunda hiçbir endişemiz yok. Üyemizin iradesi ve bilgisi dışında alınmış hiçbir kararımız yoktur. Bu güne kadar yapılan tartışmalar, görüşmeler üyeden aldığımız mesajların yetkili organlarda ve kurullarda tartışılmasıyla varılan sonuçtur. O nedenle süreçle ilgili bir kaygı, endişe taşımıyoruz." diye konuştu.


'AMACIMIZ ÜZÜM YEMEK, BAĞCIYI DÖVMEK DEĞİL'

THY Yöneticilerine uzlaşı konusunda çağrıda bulunan Ayçin, "Eğer 15 Mayıs tarihi itibariyle uygulamaya koymadan bitirmek isteyen varsa yetkili, yetkisiz gönüllü gönülsüz bu sürece katkı sunacak kim varsa biz herkesle masaya oturmaya, görüşmeye hazırız. Amacımız üzüm yemek, bağcıyı dövmek hiç olmadı. O nedenle bu çağırımızın tüm ön yargılardan arınmış olarak can kulağıyla dinlenmesini istiyoruz. 15 Mayıs grev uygulama tarihidir ama bir son değildir. Siyasette 1 dakikanın, bir saatin, bir günün çok uzun süreler olduğunu biliyoruz. Eğer bu süre içerisinde bir çağrı söz konusu olur, masa etrafında uzlaşıyla bitirilmesi istenirse 305 arkadaşımızın işe iadesinin sağlandığı noktada bizde toplu sözleşmeyi rahatlıkla bitiririz." ifadesini kullandı.

THY'nin başarısına da değinen Ayçin, uzlaşı sağlanırsa THY, şirketten hizmet alan kurumların, kuruluşların, yolcuların mağdur olmayacağını ifade etti. Ayçin, uzlaşı sayesinde şirketin yakaladığı başarı ivmesini düşüşe ve inişe geçmeden sürdüreceğini sözlerine ekledi.


TÜRK HAVA YOLLARI ALINAN GREV KARARINA KARŞILIK LOKAVT KARARI ALMAYACAK

Türk Hava Yolları, büyüme sürecinin devam ettiği dönemde alınan grev kararının herhangi bir yarar sağlamayacağını bildirdi.

THY'nin Hava-İş'in aldığı grev kararıyla ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamada şöyle denildi:

"Hava-İş Sendikası'nın uzlaşmaz ve dayatmacı yaklaşımları nedeniyle bugüne kadar bir sonuca bağlanamayan 24. Dönem Toplu İş Sözleşmesi görüşmelerinde, bugün Hava-İş Sendikası tarafından 15 Mayıs 2013 tarihinde grev uygulamasına başlanacağı ilan edilmiştir. Türk Hava Yolları'nın büyüme sürecinin artarak devam ettiği bu dönemde alınan grev uygulama kararının ne Şirketimize ne de çalışanlarımıza herhangi bir yarar sağlamayacağı açıktır.

Türk Hava Yolları alınan grev kararına karşılık lokavt kararı almayacaktır. Türk Hava Yolları'nın faaliyetleri aksamadan sürecektir. Hava-İş Sendikası'nın bu sorumsuz karardan vazgeçerek 16 bin çalışanın bir an önce imzalanmasını beklediği Toplu İş Sözleşmesini imzalayacağını ümit ediyoruz.

Sendikanın bu sorumluluğu göstermemesi halinde çalışanlarımızın, grev uygulamasına izin vermeyeceklerine, ülkemizin Dünyadaki gururu
haline getirdikleri şirketlerine ve geleceklerine sahip çıkacaklarına, greve katılmayarak çalışma haklarını kullanacaklarına inanıyoruz. Hava-İş Sendikası'nı yasadışı eylem sebebiyle iş akdi feshedilen 305 kişinin işe alınması dayatmasından vazgeçerek 16 bin kişinin bir an önce sonuçlanmasını beklediği Toplu İş Sözleşmesini imzalamaya davet ediyoruz. "
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
THY greve gidiyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN