Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TTNET reklam pazarına "Gezinti" ile giriyor

Giriş Tarihi: 4.6.2013 10:44

TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, TTNET'in dijital reklamcılık sektörüne adım attığını belirterek, "TTNET, internet kullanıcılarının ilgi alanlarına göre reklam sunmayı sağlayacak. 'Gezinti' servisiyle dijital reklamcılık ekosisteminin büyümesine destek olacak" dedi.

TTNET Genel Müdürü Abdullah Orkun Kaya, Antalya'da bir otelde düzenlediği basın toplantısında, TTNET'in yeni servisi "Gezinti" servisi ve dijital reklamcılık konusunda bilgi verdi.

Genel Müdür Kaya, Türkiye'nin iletişim ve eğlence şirketi TTNET'in yeni vizyonu TTNET 360 doğrultusunda, Türkiye'yi yeni dijital çözümler ile tanıştırmak için farklı sektörlere yönelik çözümler sunmaya devam ettiğini söyledi.

Nisan ayında kendi ürünlerinin satışını yapacağı online satış sitesi ve fiyat kıyaslama hizmeti sunan e-ticaret platformunu tanıtan TTNET'in, rotasını şimdi de dijital reklamcılık alanına çevirdiğini belirten Kaya, "Dünyada hızla büyüyen davranışsal hedeflemeli reklamcılığın bir örneği olan "Gezinti" servisi ile dijital reklamcılık sektörünün büyümesine katkı sağlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.


DÜNYADA VE TÜRKİYE'DEKİ REKLAM PAZARI

Dünyada toplam reklam pazarının 500 milyar dolara yakın olduğunu kaydeden Kaya, bu büyük pazar içerisinde online reklam pazarının payının 100 milyar dolar civarında olduğunu dikkati çekti.

Özellikle son 2 yılda reklam pazarındaki büyümenin hemen hemen tamamının online pazarında olduğuna işaret eden Kaya, Türkiye'de de durumun farklı olmadığını ifade etti. Kaya, "Geçen yıl Türkiye'de toplam reklam pazarı 5,2 milyar lira, dijital pazarın aldığı pay 1 milyar lira sınırına yaklaşmış" diye konuştu.

Dijital reklamcılığın artık Türkiye'de raklamcılığın parlayan yıldızı konumunda olduğunu ifade eden TTNET Genel Müdürü Kaya, dijital teknolojinin sunduğu imkanlarla bu trendin çok daha güçleneceğini bildirdi.


"GEZİNTİ" VERGİSİNİ ÖDEYECEK VE DENETLENEBİLECEK

"Gezinti" servisinin temel amacının bilginin ve içeriğin her geçen gün hızla arttığı internet dünyasında kullanıcıların hayatını kolaylaştırmak, reklam verenlerin hedef kitleye daha kolay şekilde ulaşmasını sağlamak olduğunu belirten Kaya, reklam verenler için hedef odaklı bir yaklaşım sunan "Gezinti"nin, bu özelliği ile reklam dünyasına da yeni bir vizyon kazandıracağını kaydetti.

Davranışsal hedeflemeli internet reklamcılığı ile doğru hedefe hızlı ve daha uygun maliyetlerle ulaşıldığını vurgulayan Kaya, kullanıcının da ilgi alanına göre sunulan reklam sayesinde ilgilendiği ürünlere daha kolay eriştiğini söyledi.

Kaya, "Gezinti" ile her büyüklükteki internet sitesinin reklam alanlarının gelir elde etmesini ve yerel dijital yayınların reklam gelirlerini artırmasının da önünü açacağını dile getirdi. Kaya, "Gezinti ile sunulan tüm reklam gelirleri Türkiye'de vergilendirildiği için bu servis ile Türkiye ekonomisine de katkı sağlanıyor. İnternet servis sağlayıcı tarafından verildiği için tüm diğer hizmetlerde olduğu gibi düzenleyici kurumlar tarafından denetlenebiliyor" diye konuştu.

Kaya, "Gezinti" servisinin çalışmasıyla ilgili şu bilgileri verdi:

"Reklam dünyasına yeni bir vizyon kazandıran, Türkiye internet ekosistemi içinde yer alan tüm paydaşlara fayda sağlayan 'Gezinti' servisi ile dijital yayınları ziyaret eden kullanıcılara ziyaret ettikleri internet sitesi üzerinden davet gönderiliyor. Kullanıcılar, davet ekranı üzerinden 'Gezinti' hakkında ayrıntılı bilgi alabiliyor ve eğer isterlerse 'evet' butonuna tıklayarak açık onay veren kullanıcılar dahil olabiliyor. Davete onay vermeyen ya da davet penceresini kapatmayı tercih eden kullanıcılar 'Gezinti' servisine alınmıyor. Ayrıca kullanıcılar diledikleri anda servisten kolayca çıkabiliyor. 'Gezinti', sahip olduğu özel teknoloji sayesinde kullanıcıların kimliklerini belirlemiyor ve anonim olarak bu hizmeti almalarını sağlıyor."


TELEVİZYONLARA BEYİN NAKLİ DÖNEMİ

Antalya'da Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi'nin geçen yıl yaptığı başarılı yüz nakli ile çok dikkat çektiğini belirten Kaya, "Biz yüz nakli konusunda iddialı değiliz. Ama beyin nakli ile tüm televizyonları internete bağlayarak akıllı televizyon haline getireceğiz" dedi.

Türkiye'de halen 20 milyona yakın tüplü televizyon olduğunu, internete bağlantısı olmayan hd televizyonların da 10 milyona yakın bulunduğunu belirten TTNET Genel Müdürü Kaya, OTT TV cihazıyla tüm televizyonları internete bağlayarak akıllı TV haline getireceklerini vurguladı.


GEZİ PARKI PROTESTOLARI SIRASINDA İNTERNET BAĞLANTISI KESİLDİ Mİ?

Bir basın mensubunun "Gezi Parkı protestoları sırasında Taksim'de internet bağlantısı kesildi mi?" şeklindeki sorusu üzerine Kaya, şu açıklamalarda bulundu:

"Herhangi bir şekilde bölgesel olarak erişim engellenmesi bizim açımızdan söz konusu olmadı. Yoğunluktan kısa süreli sıkıntılar olabilir. Kesintinin çok kısa süreli yoğunluktan kaynaklı olduğunu düşünüyoruz. TTNET'in kesinlikle bu süreçte herhangi bir engellemesi olmadı. Her şeyin arkasında bir şey aramaya gerek yok."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TTNET reklam pazarına "Gezinti" ile giriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN