'Yatırım talebi krediyi artırdı'

Son 5 yılda Ziraat Bankası'nın tarıma yönelik kredi portföy büyüklüğü 6.1'den 20.7 milyar liraya çıktı. Yüksel Cesur, yılda 626 bin üreticiye kredi verdiklerini söyledi

Giriş Tarihi: 28.6.2013
Ziraat Bankası Tarımsal Pazarlama Grup Başkanı Yüksel Cesur, son yıllarda tarım yatırımlarına olan talebin arttığını söyledi. Yeni yatırımcılar arasında sanayi kollarından firmalar ve işadamlarının da bulunduğunu belirten Cesur, "Yeni yatırımcı sayısı 3 milyonun üzerindeki işletme sayısı içerisinde yüzdesel olarak fazla bir şey ifade etmese de, yeni yatırım talepleri kredi hacminde önemli bir sıçramayı da beraberinde getirdi" dedi. Son 5 yılda Ziraat Bankası'nın yıllık ortalama 626 bin üreticiye toplam 46.5 milyar lira finansman desteği sağladığını açıklayan Cesur, bu süreçte sektöre yönelik kredi portföylerinin büyüklüğünün ise 6.1 milyardan 20.7 milyar liraya çıktığını ifade etti.

FAİZSİZ KREDİ İMKÂNI

Cesur, tarımsal üretim faaliyetlerinin tamamını kapsayan faiz indirimli kredi ürünleriyle müşterilerinin her türlü finansal ihtiyacına cevap verdiklerinin altını çizerek şöyle konuştu: "Faiz indirimli kredilerimizde bir yıla kadar olan vadeler için yüzde 0-yüzde 6 arasında, bir yıldan uzun vadeler içinse yüzde 0- yüzde 8.25 arasında değişen faiz oranlarımız bulunuyor. Üreticilerimiz, damızlık et sığır yetiştiriciliği, damızlık düve yetiştiriciliği, küçükbaş hayvan yetiştiriciliği, kanatlı sektörü, damızlık yetiştiriciliği, yurtiçi sertifikalı tohum, fide, fidan üretimi ve modern basınçlı sulama konularında kullanacakları krediler için herhangi bir faiz ödemiyorlar."

YÜZDE 4'LÜK SEÇENEK
Cesur, küçükbaş hayvan besiciliği, su ürünleri yetiştiriciliği ve çok yıllık yem bitkisi üretimi konusundaki yatırım kredilerinde de yatırım dönemi için üreticiye faiz yansıtılmadığını söyledi. Cesur,"Yüzde 100 faiz indirimi için gerekli kriterleri karşılayamayan hayvancılık işletmeleri ile bitkisel üretim yapan işletmelerin 50 bin TL'ye kadar olan kredi ihtiyaçlarını ise yüzde 4 faiz oranı ile karşılıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yatırım talebi krediyi artırdı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN