Türkiye'nin en iyi haber sitesi

TeliaSonera: "Bizim ihtilafımız çözülmedi"

İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin (Privy Council) hissedarlarından Çukurova ve Alfa Group arasındaki davaya ilişkin memnuniyetini belirten TeliaSonera İletişim Grubu Başkan Yardımcısı Cecilia Edström, " Mahkeme TeliaSonera ve Çukurova arasında aynı hisselere ilişkin olan ihtilafı çözmemektedir" dedi.

Giriş Tarihi: 9.7.2013 17:20
İngiliz Yüksek Mahkemesi'nin kararına ilişkin AA muhabirinin sorularına cevaben gönderdiği açıklamada, "TeliaSonera, kararın hissedarlar arasındaki ihtilafın gecikmiş çözümü için bir başka önemli adım olacağını ummaktadır. Aynı zamanda hisseler üzerindeki rehnin kaldırılmasından önce Çukurova'nın Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Heyeti'nin 2011 yılında verilen kararı uyarınca yükümlülüklerini yerine getirmesini beklenmektedir" dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Yüksek İngiliz Mahkemesi, Sonera Holding B.V. (TeliaSonera) ve Çukurova arasında aynı hisselere ilişkin olan ihtilafı çözmemektedir. 1 Eylül 2011 tarihinde, Uluslararası Ticaret Odası Tahkim Heyeti, Çukurova'nın taraflar arasında daha önce yapılan Hisse Devir Sözleşmesi uyarınca Turkcell Holding hisselerini TeliaSonera'ya devretmemesi sebebiyle TeliaSonera lehine 932 milyon dolar tazminatı, faiz ve masraflarıyla birlikte ödemesine karar vermiştir. Söz konusu karar New York, Doğu Karayip Adaları, İngiltere ve Hollanda'da yargı kararlarına dönüştürülmüştür."


"TAKİP EDECEĞİZ"

Çukurova'nın, belirlenen yükümlülüğü yerine getirmek için herhangi bir girişimde bulunmadığını belirten Erdström, "Bu doğrultuda, New York Mahkemesi sözkonusu borcun ödenmesini teminen mal varlığı üzerinde tasarrufta bulunmayı engeleyen bir tedbir kararı almıştır. Bu tedbir Çukurova'nın TeliaSonera'ya olan yükümlülüğünü yerine getirmesini sağlayabilecek varlıklarını satmasını, devretmesini, üzerlerine ipotek ve rehin konulmasını men etmektedir. TeliaSonera kararın yerine getirilmesini etkin bir biçimde takip edecektir" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
TeliaSonera: "Bizim ihtilafımız çözülmedi"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN